آیا خدمات مشاوره پزشکی آنلاین جایگزین مراجعات حضوری می گردد؟

به گزارش دانلود باران، در ایران سوپراپلیکیشن اسنپ با افزودن خدمات مشاوره آنلاین پزشکی این امکان را فراهم کرد تا در شرایطی که ترس از شیوع کرونا وجود دارد مردم بتوانند از متخصصان مشاوره بگیرند.

آیا خدمات مشاوره پزشکی آنلاین جایگزین مراجعات حضوری می گردد؟

به گزارش فارس، شیوع کرونا بسیاری از معادلات جهانی را به هم زد و تغییرات عظیمی را در سبک زندگی ما به وجود آورد که ممکن است تا سال ها ماندگار باشد. یکی از این تغییرات، استفاده از خدمات درمانی آنلاین بود که به یک باره در تمام جهان مورد استقبال نهاده شد. مردم برای کاهش حضور خود در بیمارستان ها، کلینیک ها و مراکز پزشکی به تکنولوژی های جدید برای گفت و گوی تلفنی یا ویدیویی با پزشکان روی آوردند. در ایران نیز سوپراپلیکیشن اسنپ با افزودن خدمات مشاوره آنلاین پزشکی این امکان را فراهم کرد تا در شرایطی که ترس از شیوع کرونا وجود دارد مردم بتوانند از متخصصان مشاوره بگیرند.

بیمارستان هایی که دیگر ظرفیت ندارد

در حقیقت با همه گیر شدن ویروس کرونا، نارسایی های عمده ای در سیستم درمانی جهانی برجسته شد که تا پیش از این چندان مورد توجه نبود. با افزایش تعداد بیماران این نگرانی به وجود آمد که سیستم درمان نمی تواند خدمات مناسبی را به تمام کسانی که به مراقبت های پزشکی احتیاج دارند ارائه کند. از سوی دیگر بسیاری از مردم در خصوص این ویروس جدید سئوال داشتند؛ آن ها می خواستند بدانند با وجود تبی که دارند باید به مراکز درمانی مراجعه نمایند یا در خانه بمانند. برای کنار آمدن با افسردگی روز های قرنطیه چه باید بنمایند، چگونه می توانند فضای خانه را ایزوله نمایند و غیره. درحالیکه همزمان با اجباری شدن طرح های فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه های دسته جمعی، بسیاری از پزشکان مجبور شده بودند وقت های قبلی و غیر اضطراری خود را لغو نمایند، مرجع درستی برای پاسخگویی به نگرانی های مردم وجود نداشت. در این شرایط استفاده از خدمات مشاوره آنلاین تنها روزنه امیدی بود تا از فشار مراکز درمانی کم گردد و از سویی مردم را برای دریافت خدمات پزشکی مناسب یاری کند.

سلامت پزشکان اولویت دارد

به طور تعیین در خصوص کرونا، استفاده از خدمات آنلاین می تواند علاوه بر کاهش بار ترافیکی بیمارستان ها و یاری به بیمارانی که شرایط حاد ندارند، از گسترش بیماری در کادر درمان هم جلوگیری کند. با استفاده از تماس ویدیویی یا صوتی، بیماران می توانند با پزشکان مشورت نمایند و در خصوص اینکه آیا ضروری است در این شرایط به مراکز درمانی مراجعه نمایند، تصمیم درستی بگیرند. همچنین در این شرایط در صورتی که فرد با پزشک متخصص صحبت نموده باشد و پزشک احتمال ابتلا به کرونا را تشخیص داده باشد با اطلاع به آمبولانس می توان کادر درمانی را برای استفاده از پروتکل های بهداشتی آماده کرد. علاوه بر این موارد، بسیاری از کسانی که تا پیش از این از خدمات پرستار یا پزشک در منزل استفاده می کردند می توانند با استفاده از مشاوره پزشکی از راه دور فضای خانه را با اطمینان بیشتر ایزوله نمایند. این موضوع برای افراد مسن اهمیت بیشتری دارد.

مشاوره آنلاین؛ راه چارهی کاربردی در شرایط بحران

خدمات پزشکی از راه دور سال هاست که در استرالیا و کشور های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و شاید برایتان جالب باشد که بدانید اثربخشی این روش پیش از این در شرایط بحرانی آزمایش شده بود. به عنوان مثال پس از طوفان سندی در آمریکا در سال 2012، بعد از زلزله ژاپن در سال 2011 و در طول کولاک بوستون در سال 2014 از خدمات پزشکی از راه دور استفاده شد و نتایج آن هم درخشان بود. درحالی که تمایل مردم به استفاده از خدمات آنلاین پزشکی در شرایط عادی چندان زیاد نبود، اما همه گیری ویروس کرونا یک شبه همه چیز را تغییر داد؛ دیگر استفاده از خدمات مشاوره آنلاین یک امکان نبود بلکه یک ضرورت به شمار می رفت. انگار در این شرایط مشاوره آنلاین پزشکی از نو شناخته شد.

چیزی که مسلم است این است که مراقبت های مجازی و خدمات آنلاین پزشکی محدودیت های خود را دارد، اما در شرایط بحران بدون شک یک راه چاره کاربردی محسوب می گردد و می توانیم با شناخت نقاط ضعف و قوت آن در آینده نیز از مزایایش بهره مند شویم.

اسنپ دکتر؛ مشاوره آنلاین پزشکی برای همه

اسنپ هم به واسطه مسئولیت اجتماعی خود، همزمان با شیوع کرونا با افزودن سرویس پزشک و مشاور به اپلیکیشن خود کوشش کرد امکان دریافت مشاوره پزشکی و روان شناسی را به صورت آنلاین برای کاربران خود که حالا بیش از 30میلیون نفر هستند فراهم آورد. با استفاده از سرویس پزشک و مشاور اسنپ در تمام حوزه های پزشکی و روان شناسی می توان از متخصصان به صورت تلفنی و یا ویدیویی هدایت های لازم را کسب کرد. با وارد شدن به سرویس پزشک و مشاور اپلیکیشن اسنپ می توانید 32حوزه مختلف پزشکی را ببینید که برای پاسخگویی به هر سئوال شما متخصصانی را معرفی می نماید. هر پزشکی در سامانه اسنپ دکتر پروفایلی دارد که شماره نظام پزشکی او در آن درج شده است. همچنین در بخش درباره من هر پزشک، امتیاز و نظرات دیگر کاربران درباره او درج شده است که می تواند در انتخاب بهتر یاری نماینده باشد.

در خدمت و خیانت کرونا

در نهایت به نظر می رسد با وجود اینکه ویروس کرونا جان هزاران نفر را در سراسر جهان از بین برد و به اقتصاد کشور ها آسیب رساند، اما فرصتی را فراهم کرد تا با استفاده از خدمات راه دور، مراقبت های بهداشتی و درمانی را در دسترس همه قرار دهیم. در فیلم های علمی تخیلی جلوه های شگفت انگیزی از آینده به تصویر کشیده می گردد، اما آینده سیستم های پزشکی و خدمات درمانی، تنها محدود به فناوری های شگفت انگیز نخواهد بود. بلکه پزشکان امیدوارند تا با استفاده از سیستم هایی مانند خدمات مشاوره آنلاین و کاهش هزینه ها بتوانند یک سیستم درمانی باکیفیت و مقرون به صرفه را برای همه اقشار جامعه فراهم نمایند. امیدواریم در ایران هم با استفاده از خدمات پزشکی از راه دور مانند اسنپ دکتر بتوانیم بستر مناسبی برای سلامت همه افراد جامعه فراهم گردد.

منبع: فرارو

به "آیا خدمات مشاوره پزشکی آنلاین جایگزین مراجعات حضوری می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خدمات مشاوره پزشکی آنلاین جایگزین مراجعات حضوری می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید