از نام تا آدرس؟!

به گزارش دانلود باران، محمد ماکویی؛ در تعریف نام گفته شده که چیزی است که بر افراد، اشیا، حیوانات و ... گذاشته می گردد تا آن ها را از دیگران مجزا و متمایز سازد. وفق این تعریف باید متوجه شد که چرا بعضی از والدین سعی می نمایند اسامی و نام های خاص و منحصر به فرد برای بچه های خود انتخاب نمایند.

از نام تا آدرس؟!

چنین والدینی خوب می دانند که تنها در این صورت است که وقتی کسی، در سال های بعد، نام بچه آن ها را در یک جمع صدا می زند فقط یک نفر روی خوش نشان می دهد و همچون بسکمک از نام ها، شصت هفتاد درصد حاضرین، با من بودی؟ نمی گویند.

در خصوص نام خیابان هم، علی القاعده، اوضاع باید به همین صورت باشد؛ یعنی اسامی خیابان ها بیش از آنکه بر پایه بزرگداشت یک نفر یا زنده ساختن یاد و خاطره ای گذاشته گردد، باید بر اساس راحتی پیدا کردن آدرس صورت پذیرد.

نام خیابانی که خانه ما در آن واقع شده است، هفدهم بود که تا مدت ها آن را پانزدهم می دانستم. علت اشتباه من هم این بود که وقتی خیابان ها از سمت شرق شمارش می گشت، پس از خیابان های شماره 11 و 13، خیابان خانه ما خودنمایی می کرد.

بعد ها که سر از سمت غرب خیابان ها، که گذارم به آن ها نمی افتاد یا دست کم کمتر می افتاد، در آوردم متوجه شدم که خیابان خانه ما بعد از خیابان های 11، 13 و 15 واقع شده است و، چون دو خیابان نمی توانستند پانزدهم باشند متوجه گشتم که خیابان پانزدهم ورودی شرقی ندارد و تنها ورودی غربی دارد.

تازه متوجه شده بودم که در کدام خیابان واقع هستیم که نام خیابان را عوض نموده و پیروزان گذاشتند. نام تازه باعث شد که ما مجبور باشیم هر دو نام هفدهم و پیروزان را در خاطر داشته باشیم تا هم بتوانیم به آن ها که دنبال خیابان هفدهم می گشتند کمک کنیم و هم قادر به کمک رسانی به کسانی که در جستجوی پیروزان بودند باشیم.

نام پیروزان یک مشکل دیگر هم ایجاد کرد و آن این بود که خیلی از آن هایی که دنبال پیروزان شهرک غرب می گشتند، به علت تشابه نامی، ناغافل از برابر منزل ما سر در می آوردند.

درست است که بیان خیلی دور افتاده ای! یک لذت برخاسته از شیطنت را برای دقایقی نصیب ما می کرد، اما آنگاه که می توانستیم خود را در جای فرد نگون بختی که گمان می کرد در مقصد قرار گرفته است، اما به فوریت پی می برد که حتی از مبدا هم حسابی فاصله گرفته است قرار دهیم به سرعت لب بر چیده و در دل خنده ندارد که! را جای می دادیم.

پیروزان ضمن آنکه خوش درخشید، دولت مستعجل هم نبود و تا قبل از اینکه ساختمان باشگاه پرسپولیس به دو خیابان پایینتر از خیابان ما منتقل گردد، مردم به تدریج عادت کردند نام هفدهم را کلا از خاطر ببرند.

انتقال باشگاه پرسپولیس به دو خیابان پایین تر، نام خیابان ما را هم دچار تغییر و تحول اساسی کرد و بزودی متوجه شدیم شهرداری نام خیابان را به پرسپولیس تغییر داده است.

هر چند، هیچوقت متوجه نشدم چرا اعتبار باشگاه پرسپولیس نام خیابانی که در آن واقع شده است را تحت تاثیر قرار نداده و فقط خیابان ما را مورد عنایت و توجه جدی قرار داده است، نظر به این که یک پرسپولیسی دو آتشه بودم، هنوز هم هستم، از اتفاق و رویداد فرخنده اجرا شده به شدت استقبال نموده و در گام اول عکس نام تازه خیابان را گرفته و آن را به یکی از دوستان استقلالی آتشین مزاج ارسال نمودم.

اعتبار باشگاه پرسپولیس یک مشکل دیگر هم برای ما ایجاد کرد و آن این بود که مجبور شدیم سوال پرسپولیس کجاست؟ را، همواره، با پرسش باشگاه یا خیابان؟ جواب بدهیم!

این روز ها که کار شرکت شستا با فدراسیون فوتبال حسابی بالا گرفته است و بیم آن می رود که شستا ساختمان پرسپولیس را در عوض مطالبات مال خود نماید به شدت نگرانم که ترکش های این دعوا گریبان ما را هم بگیرد.

خدا کند که بزرگان و ریش سپیدان ریش، اگر دارند، گرو گذاشته و دعوای اجرا شده را ختم به خیر گردانند، زیرا اگر چنین نگردد و ساختمان پرسپولیس مال شرکت شستا گردد نه تنها اعتبار همسایگی ما با باشگاه پرسپولیس از بین خواهد رفت، بلکه هر آن ممکن است شهرداری محترم تهران نام خیابان ما را از پرسپولیس به شست تغییر داده و به نیکی هر چه تمام تر اسباب تمسخر و دست اندازی دوستان و آشنایان و بستگان و گم شده هایی که خود را از راه های دور و نزدیک به محله ما می رسانند را هم فراهم نماید!

منبع: فرارو

به "از نام تا آدرس؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نام تا آدرس؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید