انحراف ستون فقرات چگونه درمان می گردد؟

به گزارش دانلود باران، انحراف جانبی ستون فقرات در 2 تا 3 درصد از افراد دیده می گردد. این عدم تقارن در شرایط ستون فقرات که اسکولیوز نام دارد در دخترها شایع تر است و به دو صورت ساختاری یا غیرقابل برگشت و غیرساختاری یا برگشت پذیر دیده می گردد.

انحراف ستون فقرات چگونه درمان می گردد؟

در موارد ساختاری و غیرقابل برگشت عللی مانند فلج مغزی، پوکی استخوان، شکستگی های ستون فقرات، عدم توازن در عملکرد عصبی عضلانی و اختلال در تکامل ستون فقرات به صورت مادرزادی نقش دارد.

برای اصلاح این گونه انحرافات ستون فقرات در صورتی که بالای 50 درجه انحراف وجود داشته باشد، راهی جز جراحی وجود ندارد و فیزیوتراپی می تواند در موارد زیر 50 درجه با بهبود عملکرد و کیفیت زندگی بیمار و افزایش توانایی های او در انجام فعالیت های شغلی و تفریحی یاری نماینده باشد اما در موارد غیرساختاری یا برگشت پذیر که در پی نشستن و ایستادن در شرایط های نامناسب و انجام ورزش ها و فعالیت های طولانی مدت با اعمال فشار روی یک طرف از ستون فقرات بروز می یابد با روش های مختلف فیزیوتراپی قابل برگشت است.

تمرین درمانی و درمان های دستی مهم ترین روش های درمانی در اصلاح این انحرافات ستون فقرات هستند. کشش در عضلات کوتاه شده و تقویت عضلات ضعیف و ایجاد توازن در عملکرد عضلات دو طرف ستون فقرات و بازگرداندن دامنه حرکتی طبیعی در صفحات حرکتی مختلف، به ویژه خم شدن به طرفین و چرخش مهره به مهره ستون فقرات از وظایف اصلی فیزیوتراپیست در درمان این بیماران است.

فیزیوتراپیست با ارزیابی قدرت عضلات در هر طرف و دامنه حرکتی مهره ها در راست و چپ با تکنیک های درمان دستی و متحرک سازی مفاصل درگیر و محدود شده، حرکت طبیعی را به آنها باز می گرداند و سپس با تجویز تمرین هایی در الگوهای حرکتی معین شده، عضلات را با مفاصل هماهنگ می نماید.

اسکولیوزهایی که تا سه سالگی بروز می یابند، مادرزادی و ساختاری بوده و غیرقابل برگشت هستند و اسکولیوزهایی که در سنین 10 تا 12 سالگی ایجاد می شوند معمولا قابل برگشت هستند.

گرچه زاویه انحراف در معین پیش آگهی درمان اهمیت دارد، نکته بسیار مهم در درمان بیماران اسکولیوز تداوم در انجام تمرین ها در منزل و حفظ تحرک عمومی مانند دویدن آرام، شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری است. اما چالشی که بر سر انجام تمرینات بین والدین و فرزندان وجود دارد، مقاومت فرزندان نسبت به انجام منظم و مداوم ورزش هاست که تبدیل به یک منازعه میان آنها می گردد و اثر معکوس در پی خواهد داشت.

به همین جهت والدین باید تمرین ها را در قالب فعالیت های تفریحی و بازی های مجذوب نماینده و بدون اعمال فشار به فرزندان یادآوری نمایند تا اندازه همکاری آنها بالاتر باشد.

پرهام پارسانژاد - فیزیوتراپیست / روزنامه دانلود باران

منبع: جام جم آنلاین

به "انحراف ستون فقرات چگونه درمان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انحراف ستون فقرات چگونه درمان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید