بیانیه مشترک مصر و عربستان علیه ایران

به گزارش دانلود باران، عربستان سعودی و مصر امروز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای مدعی شدندکه هر گونه کوشش های منطقه ای برای آنچه آن را مداخله در امور داخلی کشور های عربی می نامند، رد می نمایند.

بیانیه مشترک مصر و عربستان علیه ایران

به گزارش خبرگزاری دانشجو، در نشستی که در سطح وزاری خارجه بین عربستان و مصر در ریاض برگزار گردید، بیانیه ای صادر گشت و طرفین مدعی شدند که ایران باید به تعهدات هسته ای خود به صورت کامل پایبند باشد.

عربستان سعودی و مصر امروز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای مدعی شدندکه هر گونه کوشش های منطقه ای برای آنچه آن را مداخله در امور داخلی کشور های عربی می نامند، رد می نمایند.

شبکه خبری العربیه ضمن نقل این بیانیه گزارش داد، عربستان و مصر هر گونه کوشش منطقه ای برای تهدید منافع ملت های منطقه عرب را مردود می دانند. این ادعا ها در نشستی که در سطح وزاری خارجه بین عربستان و مصر در ریاض برگزار گردید، مطرح شده است.

در این بیانیه با اشاره به اینکه ریاض و قاهره بر لزوم تداوم هماهنگی در راستای حمایت از امنیت کشور های عربی تأکید دارند، آمده است: امنیت و ثبات سودان، بخش لاینفک امنیت ماست.

در ادامه، عربستان و مصر ضمن مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران، مدعی شدند: ایران باید به تعهدات هسته ای خود به صورت کامل پایبند باشد. ایران باید به اصول بین الملل پایبند بوده و در امور کشور های عربی مداخله نکند.

این کشور ها ضمن نادیده گرفتن نقش خود در بحران های کشور های عربی از جمله مردم یمن که در محاصره همه جانبه به سر می برند، هر گونه کوشش برای خدشه وارد کردن به امنیت در گذرگاه های آبی را محکوم کردند.

این ادعا در حالی علیه برنامه مسالمت آمیز هسته ای ایران مطرح شده است که عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان اخیرا بیان کرد که کشورش در پی فراوری سوخت هسته ای برای مصارف داخلی و صادرات است.

وی در سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی معدن در ریاض تاکید نمود که عربستان سعودی برنامه انرژی هسته ای را برای استفاده صلح آمیز و کاهش انتشار کربن راه اندازی نموده و درصدد دستیابی به رهبری بازار منطقه ای انرژی پاک است.

بن سلمان گفت: ما در پی ساخت راکتور های هسته ای برای فراوری برق هستیم و برنامه ای برای ساخت دو راکتور به منظور شناخت این فناوری قبل از توسعه آن وجود دارد.

منبع: فرارو

به "بیانیه مشترک مصر و عربستان علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مشترک مصر و عربستان علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید