عارفی: عمر ازدواج ها در استان کرمانشاه بسیار کم است

به گزارش دانلود باران، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در کرمانشاه، دکتر مختار عارفی دانشیار گروه تخصصی روانشناسی و مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه و عضو شورای استانی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در کرمانشاه است. وی که حدود 20 سال است در مرکز تخصصی آوای سروش مشغول ارائه خدمات مشاوره ­ای است، حدود 76 مقاله علمی، پژوهشی و ISI و ... و بالغ بر 20 ارائه کنفرانسی و سخنرانی را در کارنامه علمی خود دارد.

عارفی: عمر ازدواج ها در استان کرمانشاه بسیار کم است

از تالیفات دکتر عارفی می­ توان به کتاب سی نکته در خانواده درمانی اشاره نمود. وی بعلاوه کتاب سی سوال مهم در پیش از ازدواج را در دست چاپ واقع شده است. کتاب­­ های خانواده درمانی - اعتیاد و ازدواج درمانی رفتاری و مهارت ­های خرد در مشاوره هم - که وی با همکاری دکتر فرشاد محسن ­زاده ترجمه نموده است - در کارنامه علمی این روانشناس قرار گرفته است.

کتاب سی نکته در خانواده درمانی که به وسیله انتشارات دیباچه در کرمانشاه و در 1000 نسخه به چاپ دوم رسیده است، بهانه ای شد تا به منظور آشنایی بیشتر با این متخصص حوزه روانشناسی و مولف کتاب های این حوزه به گفت وگو بنشینیم.

عارفی ابتدا درباره کتاب خود به خبرنگار ایبنا گفت: کتاب سی نکته در خانواده درمانی در سه بخش تدوین شده است: بخش اول به مفهوم خانواده و اینکه خانواده یک سیستم با ویژگی­ های خاص است، می پردازد. در این اثر به خانواده از یک منظر تکاملی پرداخته شده است و این موضوع که خانواده مانند کودکی است که رشد می­ کند، بزرگ و میانسال می­ گردد و روزی پیر خواهد شد، از اهم موضوعات مورد بحث است و در هر مرحله نیز به چالش ها و تکالیف خانواده پرداخته می گردد.

وی ادامه داد: در بخش دوم نظریه ­های مطرح و پرکاربرد در خصوص خانواده درمانی مورد توجه قرار گرفته و در بخش آخر سی نکته در خانواده درمانی مطرح شده است که حاصل دو دهه کار تجربی مشاوره ­ای بنده در اتاق درمان است که برگرفته از نظریه­ ها و گلچینی از فنون کاربردی نظریه ها در یک بافت ایرانی است که با توجه به فرهنگ ایرانی طراحی شده ­اند و با زبان ساده و عملیاتی به آن پرداخته شده و فکر می کنم برای درمانگران و دانشجویانی که در حوزه مشاوره ازدواج و خانواده فعالیت می­ نمایند، بسیار مفید و کاربردی است.

این متخصص حوزه روانشناسی و مشاوره در کرمانشاه، با اشاره به آسیب­ های اجتماعی که جامعه کنونی با آن درگیر است، گفت: در میان این آسیب ها می ­توان به مسائلی که خانواده به طور کلی دارد، اشاره نمود؛ اگر بخواهیم خانواده و ازدواج را از یک منظر آسیب شناسانه نگاه کنیم، باید بگوییم که جامعه ما در زمینه آمارهای طلاق در شرایط خوبی قرار ندارد و متاسفانه این شرایط، فرایند افزایشی هم دارد. ضمن اینکه طلاقِ عاطفی هم شیوع پیدا نموده یعنی زن و شوهرهایی که با هم هستند، اما روابط عاطفی آنها در پایین ترین سطح واقع شده است. مورد بعدی طول عمر ازدواج­ هاست که متاسفانه آن هم رو به کاهش است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این مسائل در استان کرمانشاه خیلی برجسته ­تر است، اضافه نمود: ما یکی از استان­ هایی هستیم که طول عمر ازدواج در آن بسیار کم است و این مسئله ­ای بسیار مهم است. وقتی از هر چهار ازدواج یکی از آنها در سال اول به سمت جدایی پیش برود، بدون شک ناخوشایند است و تبعات خوبی را در پی نخواهد داشت.

به گفته عارفی، زمانی که به این آسیب ­ها می­ نگریم، از دو منظر می­ توان به درمان یا بهبود چنین شرایطی در خانواده پرداخت، یک منظر پیشگیرانه است که در آن در پی این هستیم که چه مقدار در ازدواج­، شناخت­ ها مورد توجه قرار گرفته می­ گردد و چقدر به مشاوره پیش از ازدواج اهمیت داده می­ گردد و اینکه چه تعداد از افراد با یک گواهی سلامت فردی، سلامت زوجی و یک کفایت زناشویی وارد زندگی مشترک می­ شوند.

وی ادامه داد: زمانی از این منظر به موضوع نگاه می کنیم که ازدواج نیازمند یک بلوغ است و حتی سلامت هم کافی نیست و یک گواهی ضروری است، در این صورت بحث مشاوره پیش از ازدواج، شناخت یکدیگر، تناسب­ ها و تفاوت ها مطرح می ­گردد که به این مطالب در کتاب سی سوال مهم در پیش از ازدواج پرداخته شده است.

این پژوهشگر کرمانشاهی ادامه داد: با همه این موارد که عنوان شد، باز هم بسیاری از ازدواج ­ها دچار مسائل و چالش­ هایی می­ شوند که می ­تواند ناشی از سیاست­ های کلی دولت­ ها و یا ناشی از شرایط مالی، اجتماعی، سیاسی و یا نقصان ­های آموزشی و پرورشی باشد.

وی یادآور شد: به طور ویژه در مناطقی مانند استان کرمانشاه، این مشکلان می­ تواند ناشی از عوامل بافتی، فرهنگی، سطح تحصیلات، مرزی بودن استان باشد و مسئله انطباق و به روزرسانی رفتارهای خانواده با فرهنگ نو، با آنچه که تحت عنوان عصر ارتباطات نوین و عصر شبکه ­های مجازی شناخته می­ گردد نیز می تواند یکی دیگر از این عوامل باشد که خانواده­ ها را دچار آسیب می ­نمایند.

عارفی با تاکید بر اینکه خانواده یک محل مقدس و پر از راز و رمزهایی است که افراد بیگانه در آن جای ندارند، ادامه داد: بسیاری از اوقات در برخی از خانواده­ ها بزرگترین ظلم­ ها اتفاق می ­افتد و خانواده حتی با وجود اینکه عضو یا اعضایی از خود را فدا می­ کند، اما حاضر نیست که این مسائل و مصائب را با کسی در میان بگذارد. بنابراین نکته بسیار مهم و اساسی این است که درمانگران باید یاد بگیرند که چگونه مشاوره افراد و اعضای خانواده را آغاز نمایند و ورود پیدا نمایند و چگونه به خانواده یاری نمایند و اعتماد آن­ها را جلب نمایند تا آن­ها به راحتی روی مسائلشان تمرکز نمایند و آنها را بشناسند و مهم­تر اینکه آنها را بیان نمایند که همه این موارد در کتاب سی سوال مهم در پیش از ازدواج به صورت کامل و کاربردی بیان شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در سرانجام، مطالعه این کتاب را به درمانگران و دانشجویان رشته مشاوره خانواده، روانشناسی بالینی و کسانی که در حوزه ازدواج و خانواده فعالیت می­ نمایند، توصیه کرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "عارفی: عمر ازدواج ها در استان کرمانشاه بسیار کم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عارفی: عمر ازدواج ها در استان کرمانشاه بسیار کم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید