با این 6 سبک زندگی می توانید از کاهش حافظه پیشگیری کنید

به گزارش دانلود باران، تحقیقی که بر روی نزدیک به 30 هزار سالمند به مدت بیش از 10 سال اجرا شده، نشان داده که شش عامل کلیدی سبک زندگی سالم می تواند به طور قابل توجهی از دست دادن حافظه در سنین بالا را کاهش دهد.

با این 6 سبک زندگی می توانید از کاهش حافظه پیشگیری کنید

این یافته ها نشان می دهند آن دسته بزرگسالانی که بین چهار تا شش مورد از رفتارهای سبک زندگی سالم را دارند، می توانند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهند، حتی زمانی که حامل ژن هایی هستند که آنها را مستعد ابتلا به بیماری آلزایمر می نماید.

این تحقیق تازه با هدف معین کمیت تأثیر چندین عامل سبک زندگی سالم بر کاهش حافظه مرتبط با سن در گروه سالمندان انجام شد. هدف این بود که بفهمیم بعضی از عوامل سبک زندگی چه تأثیری بر کاهش کاهش حافظه در سنین پیری دارند.

شش عامل سبک زندگی سالم مورد ارزیابی نهاده شد:

رژیم غذایی سالم (رعایت به مصرف توصیه شده حداقل 7 مورد از 12 ماده غذایی واجد شرایط)

ورزش بدنی منظم (≥150 دقیقه با شدت میانه یا ≥75 دقیقه با شدت شدید، در هفته)

تماس اجتماعی فعال (≥ دو بار در هفته)

فعالیت شناختی فعال (≥دو بار در هفته)،

سیگاری نبودن (هیچگاه)

الکلی نبودن (هیچگاه)

شرکت نمایندگان در صورت داشتن چهار تا شش عامل سبک زندگی سالم در گروه مطلوب، در صورت داشتن دو تا سه عامل در گروه میانه و در صورت داشتن صفر تا یک سبک زندگی خوب در گروه نامطلوب نهاده شدند.

نتایج نشان داد که شرکت نمایندگان در گروه سبک زندگی مطلوب در مقایسه با آن دسته از افراد در گروه های میانه یا نامطلوب، مقدار کاهش حافظه ان به طور قابل توجهی در یک دوره 10 ساله کندتر است.

با نگاهی به مقدار تشخیص های تازه زوال عقل در طول دوره مطالعه 10 ساله، محققان دریافتند افرادی که در گروه سبک زندگی مطلوب بودند، 90 درصد کمتر از گروه نامطلوب به زوال عقل مبتلا می شوند.

شرکت نمایندگان در گروه میانه، با دو تا سه رفتار سبک زندگی سالم، تنها 30 درصد کمتر در معرض ابتلا به زوال عقل بودند، که نشان می دهد با افزودن رفتارهای سالم تر به ترکیب سبک زندگی، می توان به افزایش قابل توجهی در مزایای شناختی دست یافت.

محققان خاطرنشان می نمایند که این مطالعه به گونه ای تنظیم نشده که به طور موثر کشف کند که کدام یک از شش عامل سبک زندگی برترین هدف برای پیشگیری از زوال عقل است یا کدام ترکیب سبک های زندگی خوب، بهینه هستند. با این حال، تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد که به نظر می رسد رژیم غذایی سالم بیشترین تأثیر را در جلوگیری از کاهش حافظه دارد و فعالیت های شناختی فعال و ورزش منظم پشت سر آن قرار دارند.

حدود 20 درصد از گروه مورد مطالعه دارای یک نوع ژن خاص شناخته شده برای افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بودند. در این گروه، ترکیب چندین رفتار سبک زندگی سالم نیز سرعت کاهش حافظه را کاهش داد، که نشان می دهد می توان از تغییرات سبک زندگی حتی در افرادی که خطر ژنتیکی آلزایمر دارند، فواید قابل توجهی به دست آورد.

این مطالعه نتیجه گیری می ند: اگرچه هر عامل سبک زندگی به طور متفاوتی در کاهش کاهش حافظه نقش داشته است، نتایج ما نشان داد که شرکت نمایندگانی که سبک زندگی سالم تری داشتند نسبت به افرادی که مقدار سبک زندگی سالم کمتری داشتند کاهش حافظه به طور قابل توجهی کندتر داشتند.

این اطلاعات می تواند در انتخاب های شخصی مفید باشد که می تواند به محافظت در برابر کاهش حافظه یاری کند و نتایج ما شواهد بیشتری ارائه می نماید که از دست دادن حافظه به طور بالقوه قابل تغییر است.

این مطالعه در The BMJ منتشر شده است.

منبع: یک پزشک

به "با این 6 سبک زندگی می توانید از کاهش حافظه پیشگیری کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این 6 سبک زندگی می توانید از کاهش حافظه پیشگیری کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید