تحصیل رایگان یا ارزان در کدام کشورها امکان پذیر است؟

به گزارش دانلود باران، تحصیل رایگان یا ارزان در کدام کشورها امکان پذیر است؟

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری خبرنگاران درباره تحصیل رایگان یا ارزان در کدام کشورها امکان پذیر است؟ ،سخن خواهیم گفت.

تحصیل رایگان یا ارزان در کدام کشورها امکان پذیر است؟

تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی یا عبارت های چون تحصیل ارزان در اسپانیا، تحصیل ارزان در تایوان و تحصیل با هزینه کم در بلژیک شاید کمی دور از ذهن به نظر برسد، اما با مطالعه این مقاله در انتها نظر دیگری خواهیم داشت.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

در زمانه ای به سر می بریم که شنیدن عبارت افزایش هزینه های… برایمان عادی شده، هزینه های تحصیل و شهریه های دانشگاهی نیز در سرتاسر دنیا رو به افزایش هستند. با این همه، هنوز کشورهایی هستند که طعم شیرین تحصیل رایگان را به کام دانشجویان بین المللی می نشانند.

نهاد QS که هرساله فهرستی معتبر از بهترین دانشگاه های دنیا ارائه می دهد، در گزارشی به کشورهایی با تحصیلات رایگان یا ارزان پرداخته است. همراه با کجارویی ها به این کشورها نگاهی خواهیم داشت.

تحصیل رایگان در آلمان

به نظر می رسد گرایش به تحصیل در کشور آلمان، فرایند رو به رشدی دارد. این تمایل همگانی، بیشتر به این انگیزه است که تحصیل در دوره کارشناسی در تمام دانشگاه های آلمان برای دانش آموزان آلمانی و غیرآلمانی صرف نظر از ملیت آن ها، رایگان است. تنها یک مبلغ جزئی حدود 150 تا 200 یورو (160 تا 265 دلار آمریکا) برای تامین هزینه های پذیرش از دانشجویان گرفته می گردد.

هزینه پایین تحصیل به همراه نظام مالی توانمند و نظام آموزش عالی بسیار خوب آلمان، چشم انداز تحصیل رایگان در این کشور را برای دانشجویان و والدین شان در سراسر دنیا بسیار جذاب می نماید. بر پایه گزارش اخیر HSBC (نهاد بریتانیایی خدمات دارایی و بانکداری) در رابطه با ارزش تحصیلات، آلمان از دید شاخص کیفیت محسوس آموزش از دید والدین، در میان پنج کشور برتر دنیا جای دارد. در رتبه بندی نهاد QS، بیش از 40 دانشگاه آلمانی پس از دانشگاه هایی از آمریکا و انگلیس در میان بهترین دانشگاه های سراسر دنیا قرار دارند. بالاترین رتبه دانشگاه های آلمان به دانشگاه فنی مونیخ (Technical University of Munich) اختصاص دارد.

با این حال، به نظر می رسد امکان تحصیل رایگان در آلمان چشم انداز پایداری نداشته و در آینده ادامه نخواهد داشت. ایالت بادن وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان، به تازگی طرح هایی برای بازنگری در شهریه دانشجویان غیراروپایی (از پاییز سال 2017) ارائه نموده است که بر پایه آن دانشجویان غیراروپایی برای تحصیل در دانشگاه های این ایالت مانند انشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg)، باید در هر نیم سال هزینه ای نزدیک به 1500 یورو (1600 دلار آمریکا) بپردازند. اگر پیروز شوید در آلمان دانشگاهی برای تحصیل رایگان پیدا کنید، باز هم باید بودجه ای برای هزینه های زندگی تان فراهم کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید اثبات کنید که سالانه نزدیک به 8700 یورو (9230 دلار آمریکا) برای تضمین هزینه های زندگی تان دارید. مونیخ و برلین که از برترین شهرهای تحصیلی آلمان هستند، در رتبه بندی نهاد QS، در میان ارزان ترین شهرهای دانشجویی نیز جای گرفته اند.

تحصیل رایگان (یا با هزینه اندک) در فرانسه

ممکن است فرانسه به اندازه آلمان در زمینه تحصیلات دانشگاهی ارزان، شناخته شده نباشد، ولی در این کشور هم دانشجویان می توانند صرف نظر از ملیت شان به طور رایگان (یا با هزینه بسیار کم) در دانشگاه تحصیل نمایند. با این که دانشگاه های دولتی فرانسه کاملا رایگان نیستند، اما مبلغ شهریه آن ها تنها بخش ناچیزی از شهریه بیشتر دانشگاه های معتبر دنیا است: نزدیک به 184 یورو (195 دلار آمریکا) در سال برای پوشش هزینه های پذیرش در مقطع کارشناسی. این هزینه ها ممکن است تحت شرایطی بیشتر شوند، به ویژه برای دوره های تخصصی تری مانند پزشکی و مهندسی، گرچه میزان افزایش چشم گیر نیست. اما اگر انتظار دارید در نظامی آموزشی همچون grande école تحصیل کنید، هزینه ها بسیار متفاوت خواهند بود.

همانند آلمان، بیشتر دوره هایی که امکان تحصیل رایگان در فرانسه را برای شما فراهم می نمایند، به زبان مادری این کشور تدریس می شوند. با این حال فرصت های تحصیلی به زبان انگلیسی به ویژه در سطح فوق لیسانس رو به افزایش هستند. همچنین می توانید پیش از شروع به تحصیل در دانشگاه زبان فرانسه خود را در یک آموزشکده مقدماتی تقویت کنید، اما برای این کار نیز باید هزینه جداگانه ای بپردازید.

تحصیل رایگان یا ارزان در کدام کشورها امکان پذیر است؟

هزینه های زندگی در فرانسه هم تا اندازه ای مقرون به صرفه هستند: نزدیک به 9600 یورو (10،180 دلار آمریکا) در سال. اما اگر بخواهید در پاریس زندگی کنید باید انتظار هزینه های بیشتری داشته باشید. برابر آمار Numbeo (عظیم ترین پایگاه داده های کاربر محور کشورها و شهرهای سراسر دنیا)، شهر رقیب پاریس، لندن، با 25٪ هزینه بالاترِ خرید و 69٪ هزینه بالاترِ کرایه خانه از هر بعد هزینه های زندگی در پاریس را از چشم می اندازد. ارزانی نسبی پایتخت فرانسه، به همراه برگزیده ای از بهترین دانشگاه های بین المللی دنیا این شهر را در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی بنیاد QS نگاه داشته است.

تحصیل رایگان در کشورهای نوردیک

کشورهای نوردیک (نوردیک کشورهای ایسلند، دانمارک، فنلاند، نروژ و سوئد و همچنین قلمروهای خودمختار جزایر الند، گرینلند و فاروئه را شامل می گردد.) که با کیفیت بالای زندگی، مناظر طبیعی خیره نماینده و سیاست گذاری های خردمندانه شناخته می شوند نیز بعضی از بهترین نظام های آموزش عالی دنیا را ارائه می دهند. همه کشورهای اروپای شمالی، دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد فرصت هایی برای تحصیل رایگان یا کم هزینه ارائه می نمایند:

در نروژ، تحصیل برای تمام دانشجویان، فارغ از سطح تحصیلی و ملیت شان، رایگان است. بیشتر دوره های دوره کارشناسی به زبان نروژی تدریس می شوند و دانشجویان بین المللی باید برای تحصیل در این مقطع، تسلط شان را بر زبان نروژی اثبات نمایند. در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دوره های انگلیسی زبان به مراتب بیشتر هستند و امکان تحصیل رایگان نیز هم چنان پابرجا است.

دانمارک و سوئد امکانات رایگان آموزش عالی خود ر ا تنها در اختیار دانشجویانی از کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای منطقه مالی اروپا و سوئیس قرار می دهند و دانشجویان کشورهای دیگر باید برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دو کشور، شهریه پرداخت نمایند. هزینه دوره های دکترا در هر دو کشور به طور کامل تامین می گردد و دانشجویان سرآمد دکترا می توانند افزون بر دریافت رایگان مدرک شان، بهایی هم به عنوان حقوق دریافت نمایند. کشور فنلاند نیز از پاییز سال 2017 مانند این دو کشور از دانش آموزان غیراروپایی شهریه دریافت خواهد نمود که این مبلغ دست کم 1500 یورو (1600 دلار آمریکا) خواهد بود.

در هر دو کشور دانمارک و سوئد، شهریه های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد متفاوت است. در دانمارک، هزینه دانشگاه ها بین 45،000 و 120،000 کرون دانمارک (6420 تا 17115 دلار آمریکا) در هر سال است. این هزینه ها در سوئد بین 80،000 و 140،000 کرون سوئد (8730 تا 15270 دلار آمریکا) هستند. تحصیل در هر چهار دانشگاه دولتی کشور ایسلند رایگان است و در هر سال تنها 400 یورو (425 دلار آمریکا) برای نام نویسی از دانشجویان دریافت می گردد.

و اما هزینه های زندگی؛ باید بگوییم که کشورهای اروپای شمالی از گران ترین کشورهای اروپا برای زندگی کردن هستند. این عمدتا به دلیل اقتصاد سالم این منطقه و ارزش بالای پول کشورهای نوردیک است، بنابراین پرداخت هزینه بیشتر زندگی هنگامی که همه خیابان ها پاکیزه اند و مردم دل شادند شاید آن قدرها هم بد نباشد! چهار پایتخت کشورهای نوردیک جزو بهترین شهرهای دانشجویی گیتی هستند: کپنهاگ، هلسینکی، اسلو و استکهلم.

شمار دیگری از کشورهای اروپایی هستند که می توانید بدون قربانی کردن کیفیت تحصیل، با هزینه های کم یا به طور رایگان در آن ها تحصیل کنید. به نمونه های زیر نگاه کنید:

تحصیل رایگان (یا با هزینه اندک) در اتریش

کشور دیگری که دانشجویان می توانند در آن به طور رایگان (یا با هزینه اندک) تحصیل نمایند، اتریش است. دانشجویان از کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه مالی اروپا از امکانات تحصیلی همسانی با اتریشی ها برخوردار هستند و می توانند تا دو نیم سال از هر دوره ای را به طور رایگان تحصیل نمایند. پس از این مدت، دانشجویان تنها باید مبلغ 363 یورو (385 دلار آمریکا) برای تحصیل در هر نیم سال پرداخت نمایند. دانشجویان بین المللیِ کشورهای دیگر نیز می توانند با اندکی هزینه بیشتر، نزدیک به 726 یورو (770 دلار آمریکا) برای هر نیم سال تحصیلی، در دانشگاه های این کشور به تحصیل بپردازند. هزینه زندگی در اتریش سالانه نزدیک به 10،000 تا 12،000 یورو (10820 تا 12730 دلار آمریکا) است.وین، پایتخت اتریش، در رتبه بندی نهاد QS از بهترین شهرهای دانشجویی سال 2016، در رتبه شانزدهم واقع شده است.

تحصیل با هزینه کم در بلژیک

بلژیک دو زبان اصلی دارد که هزینه های تحصیل دانشگاهی به هرکدام از این زبان ها، متفاوت است. با این حال، دانشجویان اروپایی در هر سال دست بالا 835 یورو (890 دلار آمریکا) برای تحصیل در دانشگاه های بلژیک پرداخت خواهند کرد. درحالی که تنها دانشجویان اروپایی می توانند از مزایای عمده تحصیل رایگان در اروپا استفاده نمایند، هزینه ها برای دانشجویان بین المللی همچنان بسیار کم و از نزدیک به 890 یورو تا حداکثر 4175 یورو (940 تا 4430 دلار آمریکا) در هر سال است. شما می توانید با بودجه سالانه 11400 یورو (12100 دلار آمریکا) در بلژیک زندگی کنید.بروکسل، پایتخت بلژیک، در رتبه بندی نهاد QS از بهترین شهرهای دانشجویی سال 2016، در رتبه چهاردهم واقع شده است.

تحصیل رایگان (یا با هزینه اندک) در جمهوری چک

دانشجویانی که به زبان چکی حرف می زنند، می توانند به طور رایگان در هر مقطع تحصیلی و در تمام دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل نمایند. دانشجویانی که می خواهند به زبان انگلیسی درس بخوانند نیز می توانند تا اندازه ای ارزان و با نزدیک به 108334 CZK هم ارز با 4260 دلار آمریکا برای هر سال، در این کشور تحصیل نمایند. هزینه های زندگی در جمهوری چک از بسیاری از کشورهای اروپای غربی کمتر و نزدیک به 106900 تا 229070 CZK برابر با4200 تا 9000 دلار آمریکا در یک سال است. پراگ، پایتخت جمهوری چک، در رتبه بندی نهاد QS از بهترین شهرهای دانشجویی سال 2016، در رتبه سی و نهم واقع شده است.

کامپوزیت دندان ایمپلنت

منبع: تاپ تراول

به "تحصیل رایگان یا ارزان در کدام کشورها امکان پذیر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحصیل رایگان یا ارزان در کدام کشورها امکان پذیر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید