تولد نوزاد با وزن کم

به گزارش دانلود باران، مصرف مولتی ویتامین در بارداری لازم است

همواره به خاطر داشته باشید که مصرف مولتی ویتامین ها در کنار یک تغذیه کامل و مناسب می تواند موثر و مفید باشد، یعنی فکر نکنید با مصرف مکمل ها به تنهایی می توانید سلامتی خود را حفظ کنید.

تولد نوزاد با وزن کم خطر تولد نوزاد با وزن کم در زنانی که در دوران بارداری از مکملهای مولتی ویتامین استفاده می نمایند، به طور قابل توجهی کاهش می یابد. مصرف مکمل های ویتامینی به اندازه قابل توجهی (23 درصد) از خطر تولد نوزاد کم وزن و کوچک می کاهد. وزن تولد معمولا تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله سلامت روانی و شرایط تغذیه مادر است و نوزادانی که دو کیلو و 500 گرم یا کمتر وزن داشته باشند، دچار کاهش وزن هستند که این حالت ممکن است با افزایش خطر مرگ و میر همراه باشد.

مشاغل پر استرس برای سلامت افراد بسیار مضر است، زیرا باعث افزایش فشار خون، بروز اختلال در خواب و ایجاد مشکل در روابط می شود. اما مطالعات نشان می دهد این مسائل به اینجا ختم نمی شود و باید اعتراف کرد که مشاغل پر استرس بر قدرت و توان باروری زنان هم تاثیر سوء خواهند داشت.البته هر نوع مولتی ویتامینی قابل اطمینان و استاندارد نیست، بنابراین حتما باید تحت نظر پزشک خود از این مکمل ها بهره ببرید و از مصرف خودسرانهی آنها بپرهیزید. بعضی از مولتی ویتامین ها نامرغوب یا آلوده هستند؛ مثلا یک شرکت آزمایشگاهی به نام کانسامرلب در آمریکا ادعا نموده است که بیش از 30 درصد محتویات و مواد تشکیل دهنده مولتی ویتامین هایی که اخیرا از سوی کارشناسان این شرکت مورد آزمایش قرار گرفته اند، به اندازه قابل توجهی کمتر یا بیشتر از حد استاندارد بوده و یا آلوده به سرب بوده اند.

مصرف مولتی ویتامین در کنار یک تغذیه کامل و مناسب

کانسامرلب (ConsumerLab) یک شرکت خصوصی در نیویورک است که به طور مستقل محصولاتی را که روی سلامت و تغذیه مردم تاثیر گذارند، مورد ارزیابی و آزمایش قرار می دهد و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار مصرف نمایندگان می گذارد. این شرکت اخیرا روی کیفیت مولتی ویتامین ها، تحقیق و آزمایش انجام داده و اعلام نموده است که چند نمونه از این محصولات که سه تای آنها ویژه بچه ها است، بیش از حد استاندارد دارای موادی از قبیل ویتامین A اسید فولیک، نیاسین و روی هستند که این امر می تواند سلامت مصرف نمایندگان را به خطر بیاندازد. برای مثال دوز توصیه شده برای مصرف ویتامین A در اطفال روزانه 1300 واحد بین الملل و آخرین حد قابل تحمل آن 3000 واحد است، در حالی که در بعضی از این مولتی ویتامینها 5000 واحد ویتامین A مشاهده شده است.

مصرف زیاد این ویتامین در کوتاه مدت سبب تهوع و تاری دید می شود و در طولانی مدت باعث نرمی استخوانها و بروز مسائل کبدی می شود. بر اساس گزارش این شرکت، در خصوص سایر مواد تشکیل دهنده مولتی ویتامین ها هم موارد مشابهی دیده شده که نگران نماینده است. همواره به خاطر داشته باشید که مصرف مولتی ویتامین ها در کنار یک تغذیه کامل و مناسب می تواند موثر و مفید باشد، یعنی فکر نکنید با مصرف مکمل ها به تنهایی می توانید سلامتی خود را حفظ کنید.

شغل پر استرس، مناسب خانم ها نیست

مشاغل پر استرس برای سلامت افراد بسیار مضر است، زیرا باعث افزایش فشار خون، بروز اختلال در خواب و ایجاد مشکل در روابط می شود. اما مطالعات نشان می دهد این مسائل به اینجا ختم نمی شود و باید اعتراف کرد که مشاغل پر استرس بر قدرت و توان باروری زنان هم تاثیر سوء خواهند داشت.

استرس های کاری و رقابت برای موفقیت شغلی باعث ایجاد تغییراتی در سطح هورمون ها شده و هورمون استروژن موجود در خون زنان، با هورمون مردانه تستوسترون، جایگزین می شود.

این هورمون مردانه باعث ایجاد قدرت بیشتر، استقامت، تحمل و حس رقابت می شود. از طرفی مطالعه ای در سال 2004 نشان داد، زنانی که دارای هیکلی مشابه ساعت شنی می باشند، 30 درصد بیشتر از زنان دارای هیکل پرانحنا (هیکل مردانه)، دارای هورمون فراوریمثلی به نام استرادیول هستند و احتمال باروری در این زنان، سه برابر بیشتر است.

هورمون مردانه ای که باعث ایجاد قدرت در زنان هنگام کار می شود، باعث تجمع چربی ها در ناحیه کمر آنها هم می شود که همین مساله میزان استروژن خون را پایین می آورد. از طرفی ثابت شده است استرسهای شغلی، باعث کاهش دو هورمون اساسی و موثر در تخمک گذاری می شود و زنان دارای شغل های پر استرس بیشتر در معرض خطر خواهند بود.

به هر حال گفته شده، ورزش، تغذیه مناسب و سپری کردن زمانی در کنار دوستان و خانواده، روش هایی است که می تواند تعادل و توازن را در این زندگی پرجنجال ایجاد کند.

مصرف کافی اسیدفولیک در زنان مهم است

اسید فولیک یکی از ویتامینهای گروه B است که مصرف آن به خصوص برای زنانی که قصد باردار شدن دارند، یا باردار هستند، اهمیت دارد. این ویتامین به پیشگیری از نقایص هنگام تولد در مغز و نخاع نوزاد یاری می نماید. اسید فولیک در عین حال برای مردان و زنان در هر سنی سودمند است. بعضی تحقیقات نشان داده اند که این ویتامین ممکن است از بروز: حمله قلبی - سکته مغزی - بعضی از سرطان ها - بیماری آلزایمر پیشگیری کند.

در خصوص میزان مناسب دریافت اسیدفولیک برای خودتان با پزشک مشورت کنید. دستورالعمل کلی در خصوص دریافت اسید فولیک در زنان به این صورت است:

*زنانی که می خواهند باردار شوند، باید روزانه 400 میکروگرم اسیدفولیک دریافت نمایند.

*زنان باردار روزانه به 600 میکروگرم اسید فولیک احتیاج دارند.

* زنانی که بچه شیر می دهند، روزانه به 500 میکروگرم اسید فولیک احتیاج دارند.

* زنانی که قبلا نوزادی دچار نقایص عصبی هنگام تولد مانند اسپینا بیفیدا بیرون زدگی نخاع از مهره ها) یا آنسفالی (نداشتن مغز) داشته اند و می خواهند دوباره باردار شوند، باید با پزشک خود مشورت نمایند. این زنان ممکن است روزانه به 4000 میکروگرم اسیدفولیک احتیاج داشته باشند.

دیابت یا بیماری قند، به علت ناتوانی بدن در فراوری یا مصرف هورمون انسولین پدید می آید. انسولین ماده ای است که به وسیله لوزالمعده فراوری می شود و باعث می شود قند، مورد استفاده بدن قرار گیرد.

تست قند خون

ما اکنون می دانیم که کلید یک بارداری سالم برای خانم های مبتلا به دیابت، کنترل قند خون است. کنترل قند خون باید پیش از دوران و در طول دوران بارداری انجام گیرد. کنترل دقیق قند خون، به معنی نگهداری غلظت قند خون نزدیک حد طبیعی است. برای رسیدن به این کنترل ضروری است تعادل صحیحی بین مصرف مواد غذایی، ورزش و تزریق انسولین برقرار شود. از این رو ضروری است قند خونتان را مرتب آنالیز کنید.

با کنترل قند خون و مراقبتهای صحیح پزشکی، احتمال یک بارداری بدون مشکل و تولد نوزاد سالم همچون مادران غیر دیابتی خواهد بود. علی رغم پیشرفتهای اخیر، در نوزادان متولد شده از مادران دیابتی به ویژه آنهایی که کنترل قند خون مناسبی نداشته اند، هنوز هم خطر پیدایش نقایص مادرزادی بیشتر است.

قند خون و کتونها که در خون مادر با غلظت بیش از حد طبیعی وجود دارند، از جفت می گذرند و وارد بدن جنین می شوند و احتمال تولد نوزاد با نقایص مادرزادی را افزایش می دهند. بنابراین کنترل درست قند خون پیش از دوران بارداری بسیار مهم است. به علت افزایش اندازه قند خون جنینی، لوزالمعده جنین، انسولین بیشتری می سازد، ولی بعد از تولد نوزاد، توقف ترشح انسولین در بدن او مشکل است. بنابراین ممکن است سطح قند خون نوزاد، پایین بیفتد.

منبع: 9 ماه انتظار شیرین، بتول جعفری گلستان، چاپ دوم، نوید حکمت، قم 1396

منبع: راسخون

به "تولد نوزاد با وزن کم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولد نوزاد با وزن کم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید