دنا پلاس دست دوم انتخابی بدون ریسک و نگرانی

به گزارش دانلود باران، زمانی که دنا نهایتا در سال 93 وارد بازار شد، حاصل آن تنها دلسردی و ناامیدی مشتریان چشم انتظار بود. چرا که بار دیگر با خودرویی کاملا شبیه سمند و پژو 405 که بر روی همان پلتفرم قبلی ساخته و طراحی شده بود، روبرو بودند. مسائل برقی، ضعف موتور، طراحی تکراری بدنه و کابین از مسائلی بودند که منجر به شکست این پروژه و عدم استقبال عمومی از آن شد.

دنا پلاس دست دوم انتخابی بدون ریسک و نگرانی

در نتیجه، ایران خودرو اقدام به ارائه فیس لیفتی از این محصول ناپیروز کرد تا بازار همیشگی سدان های میان سایز خانوادگی خود را حفظ کند. بازاری که سال ها با پیکان، پژو 405 و پرشیا و در آخر سمند کسب نموده بود. به این ترتیب، دنا پلاس یا دنا ELX در سال 96 با تغییرات ظاهری محدود و امکانات رفاهی بیشتر روانه بازار شد.

مشخصات فنی مشابه دنا

دنا پلاس در ابتدا با همان مشخصات فنی دنا ظاهر شد. به این ترتیب که از همان موتور EF7 موجود در سمند با حجم 1.6 لیتر و قدرت 115 اسب بخار بهره می برد. جعبه دنده 5 سرعته دستی خودرو نیز تغییری ننموده و خبری از بهینه سازی در اجزای فنی آن نبود. ترمز های جلو دیسکی و عقب کاسه ای دنا نیز بدون تغییر در دنا پلاس تکرار شده بودند. حتی به زعم بعضی از کارشناسان، هنوز هم بخشی از اشکالات اسکلت بندی سمند را مثل ستون A که مانع دید کافی در جلوی آن می شد و پیشتر در دنا شاهد بودیم، در این خودرو نیز می شد دید.

با این حال، در بخش امکانات و ایمنی علاوه بر آپشن هایی مانند مطابقت با استانداردهای ایمنی تصادف از پهلو و جلو، ستون فرمان جمع شونده در تصادف، شیشه های سولار (ضد اشعه مضر UV خورشید)، جابه جایی های جایگاه های راننده و سرنشین جلو به صورت برقی و زیر آرنجی جلو و عقب که در دنا شاهد بودیم، مواردی مانند سان روف و دو کیسه هوای بیشتر نیز در دنا پلاس لحاظ شده بود. البته این امکانات اضافه تا سال 98 به صورت استاندارد در دنا پلاس دیده می شد و از این سال، ایران خودرو آغاز به عرضه دنا پلاس در دو تیپ 1 و 2 کرد و سانروف و ایربگ های جانبی را به عنوان آپشن هایی برای تیپ به اصطلاح فول آپشن 2 در نظر گرفت و تیپ 1 را فاقد این موارد و مشابه دنای معمولی عرضه نمود.

به این ترتیب، تنها تفاوت دنا و دنا پلاس تیپ یک، در دی لایت، کمی تغییرات ظاهری، روکش چرمی فرمان و طراحی سردنده خلاصه شد. البته باید گفت همین تغییرات جزئی باعث شد تا دنا پلاس خودرویی محبوب تر جلوه کند و بازار خوبی را برای ایران خودرو کسب نماید. چرا که همین چند مورد کوچک، باعث می شد دنا پلاس چهره ای مدرن تر از محصولات مشابهش مانند پژو 405 و پرشیا داشته باشد. همین امر منجر شد تا دنا پلاس به خودرویی با بازار دست دوم خوب تبدیل گردد و بتواند در این بخش نیز پیروز باشد. خریداران از بابت فروش آن در آینده و افت قیمت دنا پلاس دست دوم نگران نباشد و با این اطمینان دنا پلاس را در نسخه های صفر و کارنموده تهیه نمایند.

خدمات تضمین شده پس از فروش

البته نباید از موضوع مهم پشتیبانی و خدمات پس از فروش و تاثیر آن در بازار کارنموده های این خودرو نیز گذشت. بدون شک بعضی نمونه های چینی موجود در بازار می توانستند شرایط بهتری داشته باشند، اما مشکل تامین قطعات، نگرانی از بایت تعمیرات و خدمات پس از فروش، ارائه مناسب گارانتی و مواردی از این دست باعث می شد تا دنا پلاس با جچهره نسبتا به روز ترش از پژو 405 و پژو پرشیا، خودرویی مورد اعتماد به نظر برسد.

دغدغه ای که به خصوص در دوران تحریم ها اهمیت بیشتری پیدا خواهد نمود. ورود دنا پلاس توربوشارژ و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک نیز بر پیگیری و اصرار ایران خودرو در فراوری ادامه دار این محصولش مهر تایید می زند. به این معنی که انواع دنا تا سال ها مسئله ای در زمینه تامین قطعات نخواهند داشت.

منبع: فرارو

به "دنا پلاس دست دوم انتخابی بدون ریسک و نگرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنا پلاس دست دوم انتخابی بدون ریسک و نگرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید