راهنمای کامل خرید پژو 206

به گزارش دانلود باران، کدام پژو 206 را بخریم؟ احتمالا اگر قصد خرید پژو 206 داشته باشید می دانید که این خودرو تا کنون در 6 تیپ مختلف در کشور ما عرضه شده است که هر یک از این تیپ ها با یک دیگر تفاوت هایی دارند. در این راهنمای خرید پژو 206 قصد داریم تا به معرفی انواع پژو 206 بپردازیم و تیپ های مختلف آن را با هم آنالیز کنیم.

راهنمای کامل خرید پژو 206

راهنمای خرید پژو 206

لوگوی پژو 206

پژو 206 یک نام آشنا در کشور ماست. خودرویی که از سال 1380 وارد ایران شد و در پی استقبال مردم، ایران خودرو خط مونتاژ این هاچبک دوست داشتنی را راه اندازی کرد و تا کنون تیپ های مختلفی از آن را به بازار عرضه نموده است. فراوری پژو 206 در کشورهای دیگر رسما از سال 2010 متوقف شده، اما در ایران کماکان شاهد فراوری تیپ های 2 و 5 این خودرو هستیم.

پژو 206 از آن خودروهایی است که تقریبا تمامی اقشار جامعه آن را دوست دارند و به خصوص در میان نسل جوان محبوبیت ویژه ای دارد. خودرویی که انگار هیچ وقت قدیمی و از مد افتاده نمی گردد و هنوز هم یکی از برترین بازارهای خرید و فروش را داراست. تا به امروز 6 تیپ پژو 206 در ایران فراوری شده که البته به دلایل متعدد، برخی از این مدل ها توقف فراوری خورده است.

چند سالی است که شرکت ایران خودرو، نسخه سدان پژو 206 را نیز فراوری نموده که شاید به مقدار نسخه هاچ بک پیروزیت فروش نداشته باشد، اما در مقایسه با دیگر فراوریات داخلی، قابل تامل به نظر می رسد. تمامی انواع تیپ های پژو 206از یک طراحی ظاهری یکسان برخوردارند و تفاوت اصلی، در امکانات فنی و رفاهی و نوع پیشرانه آن هاست.

مقایسه انواع تیپ پژو 206

برای اینکه بدانیم کدام پژو 206 را بخریم باید ابتدا در خصوص تمامی تیپ های این خودرو اطلاعات کاملی داشته باشیم. پیشنهاد می کنیم خواندن این راهنمای خرید پژو 206 را از دست ندهید.

پژو 206 تیپ 1

برای مقایسه انواع پژو 206 باید بیشتر به بحث فنی این خودروها پرداخت. تیپ 1، اولین نمونه پژو 206 در ایران است که در سال 1380 به وسیله نمایندگی کمپانی پژو به بازار معرفی گردید. به علت طراحی ظاهری زیبا و اسپرت، و تفاوت زیاد با خودروهای آن موقع بازار، استقبال بسیار خوبی از این هاچ بک فرانسوی شد.

پژو 206 تیپ 1 ساده ترین مدل پژو 206 است که کمترین امکانات را به همراه دارد. فرمان دوشاخه، روکش پارچه ای جایگاه ها و ساعت دیجیتال روی داشبورد از جمله امکانات این خودرو به شمار میرود.

پیشرانه 4 سیلندر 8 سوپاپ TU3 با حجم 1.3 لیتر، قدرت 75 اسب بخار و گشتاور 118 نیوتن متر، شاید خیلی قوی به نظر نرسد، اما در زمان خودش پژو 206 تیپ 1 با شتاب 14.1 ثانیه! خودروی تند و تیز و قابل قبول بود.

مصرف سوخت ترکیبی این تیپ 7 لیتر در 100 کیلومتر است. پژو 206 تیپ 1، ترمز ضد قفل (ABS) و کیسه هوا ندارد. به علاوه شیشه بالابر برقی فقط برای شیشه های جلو در نظر گرفته شده است. سیستم تهویه هوای دستی و سیستم صوتی با پشتیبانی نوار کاست هم از موارد منفی این خودرو است.

شما می توانید از آخرین قیمت خرید و فروش پژو 206 تیپ 1 در بخش آگهی های خودروی سایت دانلود باران آگاه شوید.

پژو 206 تیپ 2

تیپ 2 پژو 206 نسخه ارتقا یافته تیپ 1 است. تیپ 2 یکی از پرفروش ترین مدل های پژو 206 است که تا قبل از عرضه تیپ 5 یکه تاز خانواده پژو 206 بود. این مدل هم همان پیشرانه TU3 با قدرت 75 اسب بخار و گشتاور 118 نیوتن متر را دارد. اما در مدل نو، اضافه شدن ترمز ضدقفل، ضریب ایمنی خودرو را بالاتر برده و به استانداردهای جهانی نزدیک تر شده است.

این خودرو همان گیربکس دستی برادر بزرگتر، و همان شتاب و مصرف سوخت را دارد. نبود کیسه هوا، و سیستم صوتی پیشرفته و شیشه بالابر عقب برقی، باز هم از نقاط ضعف پژو 206 بود که در تیپ 2 هم ادامه داشت.

بنابراین با مقایسه پژو 206 تیپ 2 با تیپ 1 شاید بتوان گفت که پزو 206 امکانات انگشت شمار بیشتری دارد و با توجه به اینکه این تیپ همچنان در حال، فراوری است، بازار خرید و فروش دست دوم پررونقی دارد. با مراجعه به سایت دانلود باران می توانید از آخرین قیمت خرید و فروش پژو 206 تیپ 2 آگاه شوید.

بیشتر بخوانید: برترین ماشین های ایرانی بازار خودرو

پژو 206 تیپ 3

تفاوت تیپ های پژو 206 با یکدیگر از نظر طراحی ظاهری و داخلی خیلی به چشم نمی آید. تیپ 3 مدلی بین تیپ 2 و 5 است و همان پیشرانه 4 سیلندر TU3 بر روی این خودرو هم قرار داده شده است.

در تیپ 3 تغییری در مشخصات فنی دیده نمی گردد. پژو 206 تیپ 3 با اضافه شدن کیسه هوای راننده و سرنشین جلو، نسبت به دو مدل قبلی از نظر ایمنی کمی بهتر شده است. به علاوه شیشه های عقب نیز برقی شده و سیستم صوتی هم با اضافه شدن قابلیت پشتیبانی CD کمی پیشرفته تر شده است. سیستم تهویه اتوماتیک تیپ 3 و آینه جانبی برقی مجهز به گرمکن هم از دیگر نکات مثبت این مدل پژو 206 است.

با مقایسه پژو 206 تیپ 3 با تیپ 2 باید گفت که تیپ 3 از نظر فنی هیچ تغییری نکرد، اما قیمتی بالاتر از تیپ 2 داشت. همین موضوع باعث شد که بعد از فراوری تیپ 5 که با همین امکانات، پیشرانه بهتری داشت، عملا خرید و فروش این مدل 206، با مشکل روبرو گردد. بعلاوه، مدت زمان زیادی است که این تیپ به وسیله ایران خودرو دیگر فراوری نمی گردد و می توان در بازار دست دوم این مدل را پیدا کرد.

شما می توانید با مراجعه به سایت دانلود باران از آخرین قیمت خرید و فروش پژو 206 تیپ 3 آگاه شوید.

پژو 206 تیپ 4

هنگام آنالیز انواع پژو 206 متوجه می شویم که تیپ 4، از آن مدل هایی است که مونتاژ داخلی نبود. تعداد محدودی از این تیپ پژو 206 وارد بازار کشورمان شد که البته خیلی هم حضور پررنگی در بازار ندارند. از این تیپ به بعد، پژو 206 با پیشرانه ضعیف قدیمی خود خداحافظی کرد و یک پیشرانه 1.6 لیتری TU5 در زیر کاپوت پژو 206 نسل نو جا خوش کرد.

این پیشرانه 4 سیلندر 1.6 لیتری قدرتی برابر با 105 اسب بخار و گشتاور 142 نیوتن متر را فراوری می کرد. این تیپ مجهز به یک گیربکس اتوماتیک AL4 بود و با داشتن امکانات خوب، یکی از مدل های نسبتا با کیفیت پژو 206 بود که البته خیلی زود حضورش در کشور کمرنگ شد.

دو کیسه هوا، سیستم صوتی با قابلیت پشتیبانی CD، شیشه بالابر جلو و عقب برقی، چراغ مه شکن عقب و جلو و آینه های جانبی با قابلیت تنظیم برقی و گرمکن و دماسنج از جمله نکات خوب و امکانات ویژه پژو 206 تیپ 4 بودند.

شما می توانید با مراجعه به بخش آگهی های خودرو در سایت دانلود باران از آخرین قیمت خرید و فروش پژو 206 تیپ 4 آگاه شوید.

بیشتر بخوانید: مقایسه پژو 206 با سایر خودروهای هم رده در بازار

نمای داخلی پژو 206 تیپ 5

پژو 206 تیپ 5

تفاوت تیپ های پژو 206 با یکدیگر نه از لحاظ ظاهری است، بلکه به قابلیت های فنی و امکانات رفاهی این خودروها ربط دارد. محبوب ترین و کامل ترین مدل پژو 206 همین تیپ 5 است که در ادامه این راهنمای خرید پژو 206 به سراع آن می رویم.

پژو 206 تیپ 5 در میان خانواده هاچ بک های 206، برترین پیشرانه و کامل ترین امکانات را دارد. پیشرانه 1.6 لیتری TU5 با قدرت 110 اسب بخار و گشتاور 142 نیوتن متر، شتابی معادل 9.6 ثانیه دارد. حالا با فراوری این تیپ، پژو 206 تبدیل به همان خودروی چابکی شد که جوانان جویای سرعت و هیجان در پیش بودند.

پژو 206 تیپ 5 با مصرف ترکیبی 6.4 لیتر در صد کیلومتر، نسبت به دیگر اعضای خانواده، کمتر بنزین می سوزاند، سریع تر حرکت می نماید و هماهنگی گیربکس نیز در این مدل با پیشرانه بسیار بهتر شده است.

از امکانات خوب این تیپ باید به 2 کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو، سیستم قطع سوخت اتوماتیک، سیستم کنترل انتشار بخار بنزین، سنسور دنده عقب، چراغ مه شکن عقب و جلو، شیشه بالابرهای برقی عقب و جلو و آینه های جانبی برقی اشاره نمود. در کنار تمامی موارد خوبی که گفتیم، پژو 206 تیپ 5 برترین بازار خرید و فروش را نیز در اختیار دارد و دقیقا همچون پول نقد در بازار خودروی ایران عمل می نماید.

با وجودی استقبال زیادی که در این سال ها از این تیپ پژو 206 شده است، اما کماکان ایران خودرو اصرار دارد که از متریال نه چندان با کیفیت و پلاستیک خشک در کابین این خودرو استفاده کند. از طرفی پژو 206 به مرور زمان به سرو صدا می افتد که این می تواند به علت ضعف مونتاژ این خودرو باشد.

با این وجود با مقایسه انواع پژو 206 باید گفت که تیپ 5 برترین مدل پژو 206 است. شما می توانید با مراجعه به سایت دانلود باران از آخرین قیمت خرید و فروش پژو 206 تیپ 5 آگاه شوید.

پژو 206 تیپ 6

در تمام مدت فراوری انواع پژو 206 بسیاری در انتظار فراوری مدل اتوماتیک این خودرو بودند. اما کمتر کسی پیش بینی می کرد که مدل اتوماتیک پژو 206 با چنین شکستی روبه رو گردد. وقتی خبر فراوری پژو 206 اتوماتیک منتشر شد، همه منتظر تغییرات اساسی در این خودرو بودند، اما با عرضه اولین پژو 206 تیپ 6، تمام رویاها خراب شد!

در اولین قدم، ایران خودرو هیچ تغییری در متریال به کار رفته در داخل کابین نداده بود. همان پلاستیک خشک و همان مواد نه چندان دلچسب. البته پژو 206 به لطف طراحی ظاهری خوبش که در تمام این سال ها اصلا قدیمی نشده و به علت کابین راحت و صمیمی که دارد، شاید خیلی ایرادهای متریالش به چشم نیاید.

همان پیشرانه TU5 که در تیپ 5 نیز استفاده شده بود در این مدل هم به کار گرفته شده، اما با این تفاوت که حالا یک گیربکس اتوماتیک وظیفه انتقال نیرو را بر عهده دارد و این همان پاشنه آشیل پژو 206 تیپ 6 است.

جعبه دنده اتوماتیک AL4 قدیمی است و بسیار کند عمل می نماید و همین موضوع باعث کاهش شتاب خودرو شده است. 11.4 ثانیه برای یک خودروی اسپرت که به سریع بودن معروف است، عدد خوبی نیست.

با مقایسه پژو 206 تیپ 6 با تیپ 5 باید گفت که تیپ 6 یک لیتر بیشتر بنزین مصرف می نماید. روغن ریزی و کوبش در داخل کابین و مسائل جعبه دنده باعث بالا رفتن هزینه نگهداری پژو 206 تیپ 6 شد که به تدریج نارضایتی مالکان را نیز به همراه داشت. همین امر سبب کم شدن تقاضا برای خرید این خودرو و در پی آن، توقف خط فراوری خودرویی شد که بسیاری سال ها در انتظار فراوریش بودند. با مراجعه به سایت دانلود باران از آخرین قیمت خرید و فروش پژو 206 تیپ 6 آگاه شوید.

بیشتر بخوانید: با 200 میلیون چه ماشینی بخریم؟

پژو 206 صندوق دار یا همان پژو 206 SD

خب، نمی گردد که در راهنمای خرید پژو 206 از مدل سدان این خودرو صحبت نکنیم. یکی از مواردی که شاید بسیاری از خانواده ها را نسبت به خرید انواع پژو 206 مردد می کرد، فضای کم کابین این خودرو بود. فضایی که برای یک خانواده بیشتر از 3 نفر کمی مشکل ساز می گردد. در پی این موضوع، ایران خودرو با همکاری شرکت پژو، اقدام به طراحی و فراوری نسخه سدان پژو 206 کرد که از اتفاق به یکی از محصولات قابل توجه این کمپانی نیز تبدیل شد.

طراحی ظاهری نسبتا خوب و کیفیت ساخت قابل قوبل پژو 206 صندوق دار از دلایل فروش پیروز این خودرو است. این خودرو در چند تیپ ارائه شده که فرق تیپ های پژو 206 صندوق دار خیلی به چشم نمی آید. نسخه های بنزینی و دوگانه سوز برای سلیقه های مختلف در سبد پژوهای 206 قرار گرفته است.

یک صندوق عقب جادار، خیال خانواده ها را در سفر راحت میکند. کماکان همان دو کیسه هوا برای این خودرو نیز در نظر گرفته شده که از نظر ایمنی نمی تواند خیلی قابل توجه باشد. از ویژگی های خوب پژو 206 صندوق دار باید به چراغ بدرقه، سیستم صوتی با اسپیکرهای عقب و جلو، کنترل سیستم صوتی در پشت فرمان، سیستم تهویه اتوماتیک، حسگر پارک عقب، جایگاه راننده 6 حالته دستی و آینه های جانبی با تنظیم برقی اشاره نمود.

این خودرو با مصرف 6.4 لیتر بنزین یک خودروی کم مصرف محسوب می گردد. فرمان پذیری خوب، ترمزهای مطمئن و دسترسی آسان به قطعات یدکی از دیگر نکات مثبت آن است. البته نباید از عایق بندی ضعیف و مسائل جعبه دنده این خودرو نیز غافل شد.

شما می توانید با مراجعه به سایت دانلود باران از آخرین قیمت خرید و فروش پژو 206 صندوق دار آگاه شوید.

آخر کدام تیپ پژو 206 بهتر است؟

همانطور که در این راهنمای خرید پژو 206 شرح دادیم در حال حاضر تنها تیپ های 2 و 5 از این خودرو فراوری می شوند و همچنان در سبد پیش فروش ایران خودرو قرار دارند.

در میان انواع پژو 206 تیپ 5 برترین نسخه از این خودرو است. خودرویی که هم پیشرانه قوی دارد و هم امکانات خوبی را در اختیار سرنشینان قرار می دهد. پس از تیپ 5 نیز تیپ 2 خودروی محبوبی است. تیپ 2 امکانات ساده ای دارد و اگر تصور می کنید که کمی امکانات بیشتر ارزش اختلاف قیمت موجود را ندارد بهتر است به سراع این دو تیپ بروید.

در مقایسه انواع پژو 206 های دیگر باید گفت اگر دوست دارید نسخه اتوماتیک پژو 206 را برانید باید به سراع تیپ 6 این خودرو در بازار دست دوم بروید و البته که نباید انتظار عملکرد فوق العاده ای از این تیپ ها داشته باشید.

خرید تیپ های 1 و 3 پژو 206 را هم به شما توصیه نمی کنیم چرا که تیپ های 2 و 5 در بازار به وفور یافت می شوند که ارتقا یافته همین خودروها هستند. بنابراین بهتر است به سراغ این دو تیپ نو بروید. پژو 206 تیپ 4 هم تنها مدل از این خودروست که مونتاژ داخل نیست و ضعف های فراوریات داخلی را ندارد. هرچند که این خودرو به ندرت در بازار پیدا می گردد و شاید بتوان نسخه تمیز آن را به خوبی پیدا کرد.

امیدواریم که این راهنمای خرید پزو 206 توانسته باشد اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهد. نظر شما درباره این راهنمای خرید چه بود؟ شما تجربه رانندگی با کدام یک از این تیپ ها را دارید؟ نظرات و تجربیات خودتان را با ما و خوانندگان بلاگ دانلود باران در میان بگذارید.

منبع: بلاگ دیوار

به "راهنمای کامل خرید پژو 206" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل خرید پژو 206"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید