هشدار سناتورهای آمریکایی به ترامپ درباره برنامه هسته ای و موشکی عربستان

به گزارش دانلود باران، یک رسانه آمریکایی گزارش داد که گروهی از سناتورهای آمریکایی با ارسال نامه ای به رئیس جمهور این کشور، در مورد فعالیت های هسته ای و موشکی اعلام نشده عربستان به وی هشدار داده اند.

هشدار سناتورهای آمریکایی به ترامپ درباره برنامه هسته ای و موشکی عربستان

به گزارش گروه بین الملل دانلود باران، نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال روز چهارشنبه گزارش داد که گروهی از نمایندگان مجلس سنای آمریکا-از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه- اخیراً طی نامه ای به دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور به وی هشدار داده اند که فعالیت های هسته ای و موشکی اعلام نشده عربستان سعودی تهدیدی جدی علیه کوشش های بین المللی برای جلوگیری از اشاعه سلاح های هسته ای در منطقه خاورمیانه محسوب می گردد.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، در این نامه که با امضای سناتور کریس ون هالن نماینده دموکرات ایالت مریلند و همچنین 2 سناتور دموکرات و 3 سناتور جمهوری خواه برای دونالد ترامپ ارسال شده، آمده است: عربستان سعودی در حال فراهم کردن مقدمات لازم برای توسعه چرخه کامل هسته ای است. این فناوری ها اگر کنترل نشوند به ریاض امکان دستیابی به ظرفیت فراوری مواد شکافت پذیر برای فراوری سلاح هسته ای را خواهند داد.

در ادامه این نامه تصریح شده است: بر اساس گزارش ها، عربستان سعودی همزمان با توسعه زیرساخت های هسته ای خود گام های مهمی را با همکاری چین در حوزه موشکی برداشته و اقدام به آزمایش و فراوری تجهیزات و همچنین مواد پیشران برای توسعه موشک های پیشرفته تر نموده است. این اقدامات نه تنها کوشش آمریکا برای جلوگیری از اشاعه موشک های بالستیک در خاورمیانه را تضعیف می نماید، بلکه توان عربستان سعودی برای فراوری سلاح های هسته ای در صورت کوشش این کشور برای دستیابی به چنین سلاح هایی را افزایش می دهد.

چندی پیش نشریه وال استریت ژورنال در گزارشی به نقل از مقامات غربی فاش نموده بود که عربستان با یاری چینی ها تأسیساتی را برای فراوری کیک زرد اورانیوم راه اندازی نموده و این یک گام مهم در راستای دستیابی عربستان به فناوری هسته ای به شمار می رود.

در پی انتشار این گزارش، وزارت انرژی عربستان راه اندازی چنین تأسیساتی را به کلی تکذیب کرد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "هشدار سناتورهای آمریکایی به ترامپ درباره برنامه هسته ای و موشکی عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سناتورهای آمریکایی به ترامپ درباره برنامه هسته ای و موشکی عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید