پس از بحران کرونا برای رونق سفر چه کنیم؟

به گزارش دانلود باران، اقدامات لازم در حوزه گردشگری برای احیای دوباره این صنعت پس از حل بحران کرونا نیازمند آنالیز و برنامه ریزی است.

پس از بحران کرونا برای رونق سفر چه کنیم؟

پس از کنترل و اتمام کرونا، جامعه به دلیل فشارهای متعددی که تحمل نموده است به یک ترمیم اساسی و جدیدی احتیاج دارد. در این خصوص ہعلاوه بر فضای مجازی و رسانه های همگانی، یکی از بهترین گزینه های این تقویت و بازسازی، می تواند بخش گردشگری باشد.

راه اندازی جشنواره و سفرکارت ملی

راه اندازی جشنواره ای سراسری از تخفیف و سرگرمی در تمامی استان ها و به صورت برنامه ریزی شده، قطعاً به رونق مجدد سفر یاری خواهد نمود، در این خصوص می توان با احیای مجدد سفر کارت های ملی نسبت به سفر اقساطی برای همه اقدام کرد.

هم چنین تصویب یک برنامه کامل و جامع از رویدادها و جشنواره های گردشگری برای رونق دوباره سفرها خالی از لطف نخواهد بود.

در این رابطه همکاری مراکزی مانند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شهرداری ها، اتحادیه ها و انجمن های تخصصی، هواپیمایی کشور، حمل ونقل ریلی و جاده ای و... می تواند در اثربخشی و هدفمند بودن طرح موثر باشد. به علاوه در این مورد ساماندهی تعطیلات چند روزه به وزارتخانه ها و طبقات و اقشار مختلف به تناوب و برنامه ریزی شده نیز قابل آنالیز خواهد بود.

به طور کلی و خلاصه در اصطلاح علمی محصولات و خدمات سفر، تفریح و اقامت فسادپذیرند و از بین می فرایند، به این معنی که خاصیت ذخیره سازی، انبارداری، نگهداری و مصرف در آینده را ندارند. همچنین ثابت و غیر قابل انتقال اند و امکان مصرف در سایر صنایع را یا ندارند و یا به سختی این امر اتفاق می افتد. بازیگر این میدان نیز چه در جامعه میزبان و چه در جامعه میهمان، انسان ها و بسیار متغیر و فراری از هرگونه مشکل و سختی هستند.

لزوم برنامه ریزی برای مدیریت بحران

بدون شک این آخرین اتفاق و بحران نیست و نخواهد بود، بنابراین بخش خصوصی و دولت باید برای این گونه حوادث، بلافاصله پس از اتمام بحران کرونا اقدام نمایند. لزوم مدیریت بحران در زمان ایجاد رخدادهای ضرورتی انکارناپذیر است، مدیریت بحران را به قبل، حین و بعد از وقوع تقسیم بندی می کنیم. مدیریت بحران بسیار به اعمال و اندیشه ماقبل از وقوع بحران بازمی شود. این که اساساً ما برنامه معین برای روبرو شدن با تمام و انواع رخدادهای طبیعی، بیولوژیک و غیره را داشته باشیم.

گام هایی که برای کمتر کردن آسیب ها می توان برداشت، شامل تدوین مطالعات عمیق و دقیق از انواع حوادث و تدوین و تصویب اقداماتی که باید انجام گیرد، تدوین مدل های یکپارچه مدیریت بحران و برنامه ریزی دقیق و هوشمند و اتوماتیک، ایجاد سامانه ها و پایگاه های ملی قوی و هوشمند اطلاعات سفر و گردشگری است.

تغییر مدل مدیریت بحران از حالت های قدیمی به پیشرفته و همچنین استفاده از فن آوری های نوین در عصر مدرن بسیاری از بحران ها را قابل پیش بینی می نماید از دیگر مواردی است که ضرورت دارد. فناوری هایی مانند ماهواره های تحقیقاتی، سامانه داده های جغرافیایی (GIS)، موقعیت سنج های مکانی جهانی مانند GPS، دوربین های کنترلی درون شهری و برون شهری، جمع آوری داده های شهرهای هوشمند و داده های مربوط به خودرو شمارها، داده های جمع آوری شده از تلفن های همراه و اینترنت و بسیاری دیگر و همچنین تصور ابررایانه ای که بتواند تمامی اطلاعات بخش گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی و اجزای آن را در یک محل جمع آوری، تحلیل نموده و خروجی های متعدد و کاربردی به مدیران ارشد بدهد، واقعاً هیجان آور است.

پیشنهادهایی آینده نگرانه

ایجاد صندوق های اقتصادی و اعتباری حمایتی از بخش های مختلف سفر، گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی، ایجاد شرکت های مادر تخصصی های (هلدینگ) گردشگری با عملنمودهای متفاوت و متعدد، تهیه و تصویب آیین نامه ها و دستورالعمل های اجرایی اعطای بیمه های حمایتی به شبکه فعال در گردشگری، اعطای وام های کم بهره و معافیت های اقتصادیاتی و کاهش تعرفه های مربوط به آب، برق و گاز و....، احیای سفر کارت ملی و تدوین تقویم رویدادهای سفر، گردشگری، زیارت، سوغات و تفریح در سراسر کشور در مدیریت بحران حائز اهمیت است.

هم چنین آینده نگری کارفرمایان و مدیران یکی از احتیاجمندی های پیش رو در تمامی حرفه ها و کسب وکارهاست، باید از انواع بیمه ها و پوشش های آن در این بخش استفاده نمایند.

درنهایت شاید بتوان با بعضی آموزش های مدیریت بحران، امکان تغییر فوری کاربری و فعالیت یک حوزه را به مدیران و کارکنان بخش های مختلف آموزش داد تا بتوانند با اعمال مدیریت، بلافاصله پس از وقوع حادثه نوع دیگری از خدمات را ارائه دهند، به عنوان مثال اگر واحد پذیرایی به ناگهان با عدم حضور مشتری روبه رو شد، بتواند با اعلام آمادگی به مراکز درمانی و پزشکی بخشی از تقاضای به وجود آمده در حوزه بهداشت و درمان را تأمین کند و یا تغییر مجموعه اقامتی به محل نقاهتگاهی بیماران و آسیب دیدگان.

در آن سوی ماجرا نیز دولت باید با ایجاد نظام های نوین حمایتی، ایجاد پایگاه های دقیق اطلاعات کسب وکارهای مختلف، تدوین برنامه های راهبردی و بسیاری دیگر به این موضوعات بپردازد که متأسفانه در حال حاضر این سامانه ها وجود ندارد و یا بسیار ضعیف هستند. به عنوان مثال در کشور یک سامانه جامع و کارآمد در مورد نوع اشتغال و درآمدهای افراد در بخش گردشگری نداریم تا ببینیم که در این مواقع چگونه باید به آسیب دیدگان یاری کنیم.

* کارشناس ارشد گردشگری

منبع: میراث آریا

به "پس از بحران کرونا برای رونق سفر چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس از بحران کرونا برای رونق سفر چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید