پیشنهاد کارآفرین سمنانی به دانشگاه ها، نقطه سرانجام بر واردات یک قطعه با همکاری دانشگاه

به گزارش دانلود باران، خبرنگاران/سمنان کارآفرینی و بازیابی رمز عبور عنوان بسته خبری خبرنگارانی سمنان در ارتباط با روایت توفیقات شماری از واحدهای تولیدی و صنعتی پیروز این استان است که روزانه منتشر می گردد.

پیشنهاد کارآفرین سمنانی به دانشگاه ها، نقطه سرانجام بر واردات یک قطعه با همکاری دانشگاه

سید محسن افتخاری مدیر عامل شرکت دانش بنیان تجیران سمنان و از کارآفرینان پیروز در این استان در گفت وگو با دانلود باران بر لزوم توجه ویژه به کارآفرینان تاکید و با بیان اینکه کارآفرینی به مثابه یک احساس احتیاج به خلق یک محصول نوین است پیشنهاد داد: دانشجویان رشته های فنی و صنعتی همانند دانشجویان پزشکی که ملزم به حضور در بیمارستان ها هستند، ملزم به حضور عملی در واحدهای صنعتی و فراوریی شوند.

این کارآفرین با اشاره به ضعف بخش زیادی از فارغ التحصیلان در حوزه های فنی و عملی به سیستم های آموزشی و دانشگاهی کشور توصیه کرد: همان گونه که دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی از ترم اول به بعد وارد بیمارستان می شوند و کسب تجربه می نمایند دانشجویان مهندسی و علوم پایه نیز از ترم دوم به بعد ملزم به حضور در واحدهای صنعتی شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر این می توان در شهرک های صنعتی دفتری ایجاد کرد که این دانشجویان به آنجا معرفی شوند و هفته ای چند ساعت را به صورت مستمر و الزامی در کنار تحصیل در واحدهای صنعتی حضور داشته باشند.

کار را بیاموزید حتی اگر شده بدون دستمزد!

افتخاری با بیان اینکه ارتباط بین مشاورین و واحدهای فراوریی موجب بهره مندی و بهره وری واحدهای صنعتی خواهد شد گفت: از آنجا که به عنوان یک صنعتگر که در بطن کار هستم به صنعتگران جوان و به دانشجویان توصیه می کنم که از کار نترسند و وارد بطن کار شوند. هزینه نمایند تا کار یاد بگیرید. هزینه صرفاً مالی نیست بلکه می بایست از وقت خود هزینه کنید. در شرکت هایی که پذیرش دارند حتی بدون دستمزد کار را فرابگیرند و پس از کسب تجربه با استفاده از هم افزایی دست به کارآفرینی و فراوری نو بزنند.

وی با اشاره به اهمیت ارتباط بین صنعت و دانشگاه گفت: در دانشگاه ها از سال های دور تا به امروز دانشجویان فقط مباحث علمی را آموزش می بینند. لذا بازدیدها اگر چه مسائلی را برای واحدهای صنعتی به همراه دارد ولی در کل نتایج مثبتی نیز در بردارد. در این بازدیدها دانشجویان به طور مستقیم با فرایند فراوری روبرو می شوند و برای سوالات و شبهات خود پاسخ می یابند.

این کارآفرین و صنعتگر به تجربیانت واحد صنعتی خود پرداخت و اعلام کرد: تجیران با عنوان مخفف تجارت ایران در سال 1353 و با هدف صادرات و واردات در تهران تاسیس شد. در آن دوره، مهندس احمد منصوری تهرانی مقدم، موسس شرکت با توجه به احتیاج کشور به صنعت و فراوری در سال 1362 در شهرک صنعتی سمنان این شرکت را با سند شماره 1 شهرک صنعتی سمنان راه اندازی کرد.

وی ادامه داد: محصولات شرکت در سال های نخستین انواع هویه، قلع کش، وان لحیم، حوض لحیم و لوازم لحیم کاری بود که فراوری آن تا سال 1379 ادامه داشت. در بازه زمانی که این محصولات فراوری می شد به علت کیفیت بالای فراوریات با گرفتن استاندارد مکوی دانمارک پیروز به صادرات فراوریات خود به کشورهای دانمارک، آلمان و امارات و ... شدیم. در سال 1379 با توجه به این که صنعت خودروسازی در کشور رشد کرد و احتیاج به خودکفایی نیز در بعضی از قطعات ضرورت یافت شرکت تجیران به سوی فراوری قطعات خودرو رفت و با استفاده از تجربه ای که در فراوری انواع هویه و عایق های که در هویه کاربرد داشت ، به صورت تخصصی در صنعت خودرو و در حیطه عایقهای حرارتی خودرو وارد و مشغول به فراوری شد.

کارآفرین پیروز صنعت استان سمنان با بیان اینکه شرکت دانش بینان تجیران در حال حاضر 48 نفر پرسنل دارد ادامه داد: ظرفیت فراوری اسمی این واحد دانش بنیان 1200 تن است که در حال حاضر 750 تن در سال طرفیت پر ما است. امیدوار هستیم که تنوع کاری به گونه ای گردد که بتوانیم بقیه ظرفیت را نیز پر کنیم.

فروش قطعات نیمه ساخته برای تداوم وابستگی

کارآفرین پیروز صنعت استان سمنان با بیان اینکه کارآفرینی، احساس احتیاج به خلق یک محصول است اظهار کرد: این محصول ممکن است از بدو امر یک ایده نو و یا محصولی باشد که به طور روتین فراوری و مورد استفاده عموم مردم است. البته در همان حال با استفاده از مهندسی معکوس می توان به فراوری محصول مورد استفاده، در داخل کشور هم پرداخت.

وی به تجربیات این واحد صنعتی در راستا فراوری پرداخت و اضافه نمود: این واحد صنعتی در صنعت خودرو کار خود را با فراوری بست های اتوبوس آغاز کرد که البته این بست ها قبلا از آلمان وارد می شد. با توجه به تجربه شرکت در فراوری هویه و عایق های حرارتی ما به طرف فراوری این عایق ها در صنعت خودرو رفتیم که مواد اولیه و فرایند فراوری آن هم کاملا وارداتی بود.

این صنعتگر و فراورینماینده سمنانی گفت: در آن ایام کشورهای فراورینماینده این عایق ها و قطعات را به صورت خام تحویل نمی دادند بلکه قطعات نیمه ساخته را تحویل می دادند که وابستگی مستمر به آنها همیشه وجود داشته باشد.

افتخاری با اشاره به مسائل ناشی از تحریم ها و وقفه های احتمالی در راستا فراوری اضافه نمود: در سالی که تحریم ها بسیار شدید شد همین قطعات را به صورت روزانه و به وسیله هواپیما از کشور کره وارد ایران می کردند.

نقطه انتها بر واردات یکی از قطعات مصرفی با همکاری دانشگاه

وی با اشاره به دستاوردهای مهم این واحد در صنعت خودروسازی اعلام کرد: ما با توجه به مسائلی که در راستا خودکفایی داشتیم با هزینه شرکت و کوشش و توان داخلی فرایند ساخت این قطعات را ایجاد کردیم. در سال 1392 نیز پیروز شدیم یکی از قطعات مصرفی وارداتی را به خودکفایی برسانیم. در این راستا از همکاری علمی دانشگاه های امیرکبیر، شریف و ... نیز استفاده کردیم. در حال حاضر نیز کلیه عایقهای حرارتی برای کلیه خودروهای فراوری داخل در حال فراوری است.

این فراوری نماینده با بیان اینکه در این راستا مسائل تئوری و عملی بسیاری وجود داشت اضافه نمود: با کوشش و پشتکار و کار علمی انگیزه بالایی برای خودکفایی محصولات وجود داشت. البته استفاده از نیروی جوان دانش آموخته نیز در این راستا بسیار موثر بود. ما با اعتماد به نیروهای جوان که تجربه کار عملیاتی نیز نداشتند و با کوشش مستمر پیروز شدیم امور را به مرحله عملیاتی برسانیم.

این کارآفرین با بیان اینکه توصیه من به جوانان این است که از کار نترسند اظهار کرد: ما در کشورمان هم افزایی خوبی داریم که با تجمیع خلاقیت، سرمایه و ماشین آلات می توانیم به فراوری محصول دست یابیم.

وی با اشاره به همکاری های شرکت شهرک ها با فراورینمایندگان سمنانی اضافه نمود: در راستای فعالیت های کاری شرکت شهرک های صنعتی، کلینیک کسب و کاری را راه اندازی کرد که ما در بحث مهندسی معکوس و مطالعات در حال اجرا از آن بهره بردیم.

به گزارش دانلود باران- خبرگزاری دانلود باران در قالب یک بسته خبری به روایت و آنالیز توفیقات شماری از واحدهای پیروز استان پرداخته که با وجود سختی ها و محدودیت های ناشی از تحریم های ظالمانه و مسائلی نظیر کمبود نقدینگی، سرمایه در گردش، دیوان سالاری اداری و.. توانسته اند یک گام بلند به جلو برداشته و در فراوری و اشتغالزایی پیروز عمل نمایند، گفت وگوی نقطه انتها بر واردات یک قطعه با همکاری دانشگاه روایت دیگری از این کارآفرینان پیروز است.

دانلود باران می کوشد در روزهای آینده به روایت دیگر توفیقات این حوزه نیز بپردازد ؛چرا که باور داریم که در بحبوحه تحریم های ظالمانه، بهره گیری از توان بالای نخبگان و کارآفرینان ایرانی در بخش های مختلف می تواند به مثابه رمز عبور از دشواری های مالی فعلی، بیش از هر مولفه دیگری کارگر باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیشنهاد کارآفرین سمنانی به دانشگاه ها، نقطه سرانجام بر واردات یک قطعه با همکاری دانشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد کارآفرین سمنانی به دانشگاه ها، نقطه سرانجام بر واردات یک قطعه با همکاری دانشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید