چرا زن ها به کتاب های عاشقانه علاقه دارند ؟

به گزارش دانلود باران، دلیل اصلی علاقه زنان به داستان های عاشقانه این است که آنها با تصویرسازی و غرق شدن در دنیای خیال هرآنچه نمی توانند در دنیای واقعی داشته باشند را بدست می آورند

چرا زن ها به کتاب های عاشقانه علاقه دارند ؟

به گزارش دانلود باران به نقل روزیاتو ، رمان های عاشقانه یکی از پرفروش ترین ژانرهای کتاب در سراسر دنیا است که اغلب هم توسط زنان خریداری می شوند. میزان محبوبیت این دست از کتاب ها به قدری بالاست که همزمان با رکود فروش کتاب های دیگر، رمان های رمانس با استقبال بسیار زیادی از طرف مردم روبه رو بود.

وقتی چیزی همچون کتاب های عاشقانه تا این اندازه پیروز هستند، بدون شک باید به ذات و طبیعت انسان ربط داشته باشد. همین طور هم هست. داستان های عاشقانه هر آنچه زنان احتیاج دارند را به آنها می دهد؛ چیزی که دنیای واقعی توان آن را ندارد اما دنیای خیالیِ داستان به خوبی از عهده اش بر می آید.

مرین فیشر، روانشناسی است که به منظور یافتن پاسخ این سوال که چرا داستان عاشقانه می خوانیم، رمان های عاشقانه زیادی مطالعه نموده. او در نتیجه این تحقیق متوجه شد چند فاکتور ثابت و مشابه در این داستان ها دلیل اصلی جذابیت و محبوبیت آنهاست.

در اغلب کتاب های رمانس اینگونه است که شخصیت مرد در ابتدای داستان یک فرد خوش تیپ اما خوشگذران، عیاش و بی وفاست اما به محض اینکه عاشق زنِ داستان می گردد، راستا زندگی اش تغییر می نماید و به مردی باوفا و صادق تبدیل می گردد و هیچ چیزی به اندازه آن زن برایش مهم نیست.

تبدیل شدن مرد داستان از یک بیکارِ بی خاصیت به یک پدر دلسوز و همسر وفادار چندان سریع و بی دردسر هم نیست و بیش از 150 صفحه طول می کشد تا این اتفاق روی دهد.

دکتر فیشر در این رابطه می گوید:

در واقعیت ما به ندرت شاهد چنین چرخش های بزرگی در سبک زندگی افراد هستیم. در دنیای واقعی آدم های کم سواد و بی تربیت همواره همان طور هستند و مرد متشخص هم از اول متشخص است. به ندرت پیش می آید یک انسان لاابالی به یک مرد باجذبه و باسواد تبدیل گردد؛ با برعکس.

در داستان های عاشقانه هرگز به طبیعت واقعی رابطه های طولانی مدت پرداخته نمی گردد.

دکتر فیشر در فرایند مطالعه داستان ها این موضوع را کشف نموده که این داستان ها اغلب بر اساس جست وجوی زنان برای یافتن مرد ایده آل در طول تاریخ نوشته شده اند. واژه هایی که در داستان های عاشقانه به وفور از آنها استفاده می گردد حول محور مردی می چرخند که ثروتمند، سالم، خوش اندام و وفادار است؛ خصوصیاتی که همواره برای زنان سراسر دنیا در تمام طول تاریخ مهم بوده و میلیون ها سال است که زنان بدنبال چنین ویژگی هایی در مرد خود هستند.

شاید بتوان گفت یکی از دلایل محبوبیت رمان های عاشقانه ریشه در گذشته انسان دارد.

نانا مالونه نویسنده رمان های عاشقانه است که کتاب های او تقریبا راستای متفاوت را طی می نمایند. زنان داستان های او اغلب بسیار قوی و متفاوت از دیگر داستان های عاشقانه هستند. مالونه در این رابطه می گوید: برای من مهم است زنان داستان هایم شخصیتی داشته باشند که من در دنیای واقعی دلم بخواهد با آنها هم کلام شوم یا آنها را به چای دعوت کنم. آنها زنان واقعی هستند، نه سیندرلا.

مردهای رمان های عاشقانه میلانه نیز بیکاره هایی نیستند که پس از عاشق شدن، سربه راه و مرد خانواده بشوند.

اما فارغ از زنان و مردان و داستان هایی که بین آنها در چنین کتاب هایی روی می دهد، باید گفت: روابط عاشقانه در خصوص امید است و یافتن عشق و سرمست شدن از آن.

خواننده داستان های عاشقانه دوست دارند باور نمایند علیرغم تمامی بدبختی ها و موانعی که نویسنده پیش روی شخصیت های داستان می گذارد، آنها در نهایت به هم می رسند و در عشق همدیگر غرق می شوند.

افرادی که داستان عاشقانه می خوانند زندگی شادتری دارند

جالب است بدانید برخلاف تصور عام، خواندن داستان های عاشقانه سطح توقع زنان یا مردان را نسبت به عشق و رابطه عاطفی بالا نمی برد و آنها را در شرایط غیرمعقول قرار نمی دهد. در تحقیقات دکتر فیشر تعیین شد، افرادی که چنین کتاب هایی می خوانند به طور کلی انسان های شادتر و مثبت اندیش تری هستند.

شاید بتوان این امر را به روانشناسی مثبت ربط داد. چنین داستان هایی با انتها های خوب و خوشایند به مغز و ذهن خواننده می آموزند که همواره مثبت اندیش باشد و مطمئن باشد که در پس هر سختی و مسئله ای یک خیر و اتفاق خوبی نهفته است.

وقتی دیدگاه ما به دنیا و محیط اطراف مثبت باشد، شادتر خواهیم بود.

به همین خاطر است که بسیاری از روانشناسان بر این باور هستند که آدم ها اغلب به سمت داستان هایی کشش دارند که انتها خوشی دارد؛ زیرا این داستان ها خوشحالی و امید را به زندگی آنها تزریق می نمایند که امری کاملا پسندیده و نیک است.

از آنجا که زنان بیشترین مخاطبان رمان های عاشقانه هستند، باید به مردها گفت که اگر همسرشان به چنین داستان هایی علاقه مند هستند، به هیچ عنوان نباید نگران فروپاشی رابطه خود باشند. چون برعکس، این زنان یاد می گیرند در زندگی عاطفی خود رفتار بهتری داشته باشند و روابط خود را با همسرشان بهبود ببخشند.

چرا زنان بیشتر از مردان به سمت داستان های عاشقانه گرایش دارند؟

مطالعه کردن نوعی فرار از واقعیت و گریزگرایی محسوب می گردد و داستان های عاشقانه همواره مملو از فانتزی های زیبا و اشتیاقات آتشین هستند. شاید یک زن هرگز دوست نداشته باشد با یک لات بی سروپا در خیابان قرار بگذارد، اما بدون شک از شنیدن داستان رابطه او با دختر همسایه لذت می برد. زنان با خواندن داستان های رمانس، خود را جای شخصیت های رمان می گذارند و در میان آنها و به سبک آنها زندگی می نمایند. بدین ترتیب آنها قدرت فانتزی، خیال پردازی و برآورد های خود را تقویت می نمایند.

این همان کاری است که دختربچه ها در خردسالی انجام می دهند؛ آنها با یک عروسک سعی در تقویت قوه تخیل خود دارند. دختربچه ها مادر عروسک می شوند، برایش داستان تعریف می نمایند، موهایش را شانه می زنند، او را نصیحت می نمایند و ….

دلیل اصلی علاقه زنان به داستان های عاشقانه این است که آنها با تصویرسازی و غرق شدن در دنیای خیال هرآنچه نمی توانند در دنیای واقعی داشته باشند را بدست می آورند.

از دیگر دلایل گرایش زنان به رمان های عاشقانه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. برای فرار از زندگی روزمره و عادی: همه انسان ها بعضا به خواندن داستان هایی احتیاج دارند که برای مدتی کوتاه و به طور موقت ذهنشان را از مسایل عادی زندگی دور کند.
  2. برای اینکه عاشق عشق هستند: زنان شاید شخصیتِ داستان Gone Girl را نداشته باشند اما از خواندن اتفاقاتی که برای چنین دختری روی می دهد لذت می برند. داستان های رمانس همواره مملو از اتفاقات جالب بین زن و مرد هستند که ممکن است فرد در زندگی واقعی هرگز تجربه نکند.
  3. برای انتها خوش داستان ها: شاید در زندگی واقعی به ندرت انتها خوشی برای زندگی هایمان متصور شویم، اما در رمان های عاشقانه همواره عاشق و معشوق تا انتها عمر در کمال شادی و آرامش در کنار هم زندگی می نمایند.
منبع: جام جم آنلاین

به "چرا زن ها به کتاب های عاشقانه علاقه دارند ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زن ها به کتاب های عاشقانه علاقه دارند ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید