بستر نو برای تامین اقتصادی شرکت های کوچک و میانه

به گزارش دانلود باران، خبرگزاری خبرنگاران- مرتضی باقری مدیر سرمایه گذاری جایگزین شرکت تامین سرمایه تمدن با بیان اینکه درخواست موافقت اصولی سرویس تامین اقتصادی جمعی بهمن ماه سال گذشته به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شد گفت: موافقت اصولی این سرویس در نهایت از سازمان اخذ شد و سپس کارهای طراحی سایت و قراردادهای لازم و سایر موارد مورد احتیاج شروع شد.

بستر نو برای تامین اقتصادی شرکت های کوچک و میانه

به گزارش دانلود باران به نقل از روابط عمومی شرکت تامین سرمایه تمدن ، مرتضی باقری اضافه نمود: اواخر اردیبهشت 1400 نیز مجوز تامین اقتصادی جمعی در بستر آی بی کراد از سازمان دریافت شد و در نتیجه توانستیم نخستین شرکت تامین سرمایه ای باشیم که این پلتفرم را راه اندازی نموده و سرویس تامین اقتصادی جمعی را برای شرکت های کوچک و میانه مقیاس ارائه داده است.

باقری ادامه داد: در این مدت کوشش شد تا ارتباطات شکل گرفته و بسترها و شرکت های دارای پتانسیل شناسایی شوند.

وی یادآور شد: اولین طرح تامین اقتصادی جمعی در دی ماه سال جاری اجرای شد و توانستیم اولین تامین اقتصادی جمعی به ارزش 10 میلیارد تومان را را رقم بزنیم و گواهی های شراکت را منتشر کنیم. این عدد سقف تامین اقتصادی جمعی است که از سوی سازمان بورس معین شده است.

به گفته باقری شرکت داروسازی پارس حیان نخستین شرکتی بود که به وسیله این ابزار تامین اقتصادی شد. این شرکت در حوزه فراوری محصولات بهداشتی و مکمل های دارویی و غذایی فعال است و به لحاظ رتبه بندی های اعتباری و اعتبارسنجی از رتبه خوبی برخوردار بوده و شرکت پر پتانسیلی به شمار می رود و قادر است بازده ای که مد نظر سرمایه گذاران می باشد را برآورده کند.

مدیر سرمایه گذاری جایگزین شرکت تامین سرمایه تمدن درخصوص سود این اوراق گواهی نیز اظهار کرد: سود سرمایه گذاران به صورت علی الحساب 25.5 درصد ماهانه و مدت گواهی شراکت دو ساله در نظر گرفته شده است. پس از دو سال با تایید عامل و انتشار گزارش حسابرس، سود قطعی شناسایی و میان سرمایه گذاران تقسیم می شود. تامین سرمایه تمدن به عنوان رابط بین سرمایه گذار و متقاضی (سرمایه پذیر) است و متولی توزیع سود ماهانه می باشد.

وی در بخشی از صحبت های خود مطرح نمود: پارامترهای کلیدی گواهی شراکت نظیر سودآوری، ضمانت نقدشوندگی، معین ریسک و مدت زمان گواهی اطلاع رسانی شده بود.

باقری گفت: گواهی مذکور از نوع عقود مشارکتی است به این مفهوم که سرمایه گذاران و متقاضیان در سود و زیان این پروژه شریک هستند. روش های اعتبارسنجی انجام و محصولات فراوریی، پیشینه و سوابق اقتصادی شرکت مورد آنالیز نهاده شد و تعیین شد که پروژه تعریف شده سودآور است و احتمال شکست آن بسیار پایین می باشد.

وی درخصوص استقبال سرمایه گذاران از این سرویس گفت: در بستر آی بی شاپ و یک هفته قبل از تامین اقتصادی جمعی، اطلاع رسانی مطلوبی صورت گرفت و از سوی دیگر بازاریابی تلفنی (Telemarketing) و بهره گیری از شبکه های اجتماعی (Social Network) نیز انجام شد و بدین ترتیب 25 دی ماه که گواهی ها بر روی پلتفرم مربوطه نهاده شد در ساعات ابتدایی عرضه و تنها ظرف سه ساعت تامین اقتصادی 6 میلیارد تومانی جذب شد و فردای آن روز با جذب 4 میلیارد تومان دیگر سقف 10 میلیارد تومان تامین اقتصادی تکمیل شد.

باقری ضمن بیان اینکه حجم و ابعاد این تامین اقتصادی نسبت به سایر پلتفرم ها خیلی بیشتر بود اظهار کرد: این مورد با استقبال خوبی همراه شد و بعضی نقطه نظرات مطرح شد که در طرح های بعدی قطعا این موارد مد نظر قرار خواهد نمود تا دغدغه بعضی سرمایه گذاران برطرف شود و امکان حضور گستره تر آنها نیز فراهم شود.

مدیر سرمایه گذاری جایگزین شرکت تامین سرمایه تمدن یادآور شد: طرح های نو دیگری هم به شرکت های SME که شرکت های سهامی خاص در حوزه های مختلف فعال هستند و سودآوری مطلوبی دارند ارائه شده و امیدواریم تا ماه های آینده این طرح ها که به 3 یا 4 مورد می رسد، به نتیجه برسند.

وی ادامه داد: تامین اقتصادی این طرح ها قطعا با ساختار نوتر و مکانیزم نوتر صورت خواهد پذیرفت تا سهم سرمایه گذاران خرد نیز در این بین افزایش یابد.

باقری در پاسخ به این سوال که سهم حقیقی ها و حقوقی ها در این تامین اقتصادی چقدر بود گفت: از این تعداد 39 مورد اشخاص حقیقی بودند و یک نفر حقوقی شرکت داشت. میانگین سرمایه گذاری اجرا شده 204 میلیون تومان بود که حداقل آن 2 میلیون تومان و حداکثر آن 500 میلیون تومان بوده است. انتظار این است در طرح های آینده تعداد این شرکت نمایندگان افزایش یابد.

باقری این سوال که چگونه می توان طرح ها را برای سرمایه گذاران کم ریسک تر کرد را اینطور پاسخ داد: در طرح های بعدی تضامینی که در نظر گرفته خواهند شد تضامین نقد شونده تری خواهند بود به گونه ای که هم ضمانت های بانکی و هم سهام وثیقه و هم ضمانت صندوق های پژوهش و فناوری و صندوق های ضمانت را مطرح نموده ایم و قرار است آن ها را قبول کنیم.

مدیر سرمایه گذاری جایگزین شرکت تامین سرمایه تمدن ادامه داد: شرکت درخواست خود را برای افزایش سقف تامین اقتصادی تا 25 میلیارد تومان ارائه کرد اما با تغییرات اعضای کمیته تامین اقتصادی فرابورس همزمان شد و متوقف گشت.

وی در بخش انتهایی صحبت های خود تاکید نمود: بستر این پلتفرم بسیار مناسب برای سهامی خاص است. تفاوت ما با بانک این است که برای دریافت تسهیلات از سوی اشخاص حقوقی یکسری پارامترهایی برای بانک ها ازجمله گردش حساب، سودآوری و ماندگاری حساب مهم است اما این موضوعات در تامین اقتصادی جمعی پارامتر کلیدی نبوده و بیشتر طرح و منظره توجیه پروژه مهم است و بر روی آن تصمیم گیری می شود. لذا بستر خوبی برای شرکت ها شکل گرفته تا جهت اجرای طرح های خود و حتی تامین ماشین آلات مراجعه و از این پلتفرم استفاده نمایند.

روابط عمومی شرکت تامین سرمایه تمدن

منبع: خبرگزاری آریا

به "بستر نو برای تامین اقتصادی شرکت های کوچک و میانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بستر نو برای تامین اقتصادی شرکت های کوچک و میانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید