خشونت پلیس، میراث و عشق: فینالیست های جایزه شعر فوروارد

به گزارش دانلود باران به نقل از گاردین - کاوشی شاعرانه در زخم هایی که ایالات متحده به مردم بومی خود تحمیل کرده، توسط یکی از معدود کسانی نوشته شده که به زبان مردمان موهاوی (قبیله ای از سرخ پوستان غرب امریکا) سخن می گوید و توانست به فهرست کوتاه جایزه معتبر فوروارد برای بهترین مجموعه شعر راه پیدا کند.

خشونت پلیس، میراث و عشق: فینالیست های جایزه شعر فوروارد

با فراگریری اعتراضات جنبش جان سیاه پوستان مهم است در جهان که در پی قتل جرج فلوید توسط پلیس شهر مینیاپولیس آغاز شد، ناتالی دیاز، دریافت کننده کمک هزینه نابغه بنیاد مک آرتور و بسکتبالیست حرفه ای سابق در مجموعه خود با عنوان شعر عاشقانه پسااستعماری درباره خشونت پلیس علیه امریکایی های بومی می نویسد. او در شعر حساب امریکایی خود اشاره می کند که بومی های امریکایی کمتر از یک درصد جمعیت امریکا را تشکیل می دهند، اما پلیس بیش از هر نژاد دیگری بومی های امریکایی را می کُشد.

او می نویسد: مسابقه کلمه خنده داری ست. /مسابقه می گوید که چه کسی برنده می شود، /می گوید شانس من هم برای برنده شدن خوب است/ چه کسی مسابقه ای را می برد که مسابقه نیست؟ (در اینجا شاهد بازی شاعر با کلمه race هستیم که به هر دو معنی مسابقه و نژاد به کار می رود.)

دیاز که در دهکده سرخ پوستان فورت ماهاوی در کالیفورنیا به جهان آمد می گوید این شعر را در تایید هم بستگی با کسانی نوشته که مورد خشونت های پلیس علیه سیاه پوستان امریکایی قرار گرفته اند و اضافه می کند که شعرش تقاضایی برای یک دید متفاوت است، که قوم ما را آزرده کرده -هم زبانان من از شناخته شدن به واسطه زخم هایشان امتناع می کنند و در عوض آنها را می کارند و نور را از آن درو می کنند.

شعر عاشقانه پسااستعماری برای دریافت جایزه 10 هزار پوندی با چهار عنوان دیگر در رقابت است. دیوید مورلی به خاطر فیوری که عنوانش را از نام تایسون فیوری، بوکسور انگلیسی گرفته و شامل نقل قول های تحت اللفظی اوست، ویکی فیوِر برای می خواهم! می خواهم! چهارمین مجموعه شعرش طی 40 سال که عنوانش را از تصویرسازی ویلیام بلیک از کودکی وام گرفته که به ماه می رسد و آرزویش از تبدیل شدن به یک شاعر به تبدیل شدن به زنی که با کلماتی که درونش می سوزد، زیر یخ مدفون است تغییر می کند. پاسکال پتیت نیز به خاطر دختر ببری نامزد دریافت این جایزه شده که کاوشی در میراث مادربزرگ هندی اوست که در نزدیکی جنگل های رانتامبور در راجستان بزرگ شد. سال هوا از کرولاین بِرد نیز نام مجموعه شعر خود را از زمان پیش از اولین سالگرد یک رابطه وام گرفته است.

الکساندر هریس، رئیس هیئت داوران و مورخ اجتماعی گفت فرایند داوری دقیقا با دو ماه اول قرنطینه مصادف شد. او گفت: هیچ یک از کتاب ها برای همه گیری نوشته نشده اند اما جالب بود که چطور یک شعر قوی می تواند در تناسب با اتفاقات واقعی ساعت و روزی باشد که در آن هستیم. او مجموعه شعرهای انتخاب شده برای فهرست کوتاه این جایزه را سرشار از انرژی و شگفتی و ماندگار توصیف کرد.

پنج مجموعه شعر نیز برای رقابت در دریافت جایزه پنج هزار پوندی فلیکس دنیس برای بهترین کتاب اول انتخاب شدند، ازجمله رندانگ ویل هریس، کاوشی در میراث آنگلو-اندونزیایی او و مگنولیا از نینا مینگیا پاولز که شامل نوشته های او درباره فیلم مولان کمپانی دیزنی و یادگیری زبان ماندرین از پدربزرگ و مادربزرگش است.

فیونا بنسون، برنده بهترین مجموعه سال گذشته نیز به خاطر شعر مامان سوسکه، دوستت دارم نامزد دریافت جایزه هزار پوندی بهترین تک شعر معرفی گشت.

برندگان 25 اکتبر اعلام می شوند. در همین حال، در 30 ژوئن یک برنامه آنلاین ملاقات با شاعر راه اندازی خواهد شد که شامل خواندن قطعاتی از کتاب های فینالیست و فرصتی برای مطرح کردن سوال درباره کارهای شاعران خواهد بود. هربرت گفت این ابتکار تا حدودی الهام گرفته از جرمی پکسمن، داور سال 2014 جایزه فوروارد است که با راه اندازی بازپرسی شعر کاری کرد که عموم مردم بتوانند از شاعران بپرسند که چرا درباره موضوعی خاص نوشته اند و چرا آن فرم یا زبان خاص را انتخاب کرده اند.

نامزدهای بهترین مجموعه شعر جایزه فوروارد 2020

سال هوا از کرولاین بِرد

شعر عاشقانه پسااستعماری از ناتالی دیاز

می خواهم! می خواهم! از ویکی فیوِر

فیوری از دیوید مورلی

دختر ببری از پاسکال پتیت

نامزدهای بهترین مجموعه اول جایزه فلیکس دنیس 2020

بدرخش عزیزم از اِلا فریرز

رندانگ از ویل هریس

محبوب من از شیرها از ریچل لانگ

مگنولیا از نینا مینگیا پاولز

اَرگ از مارتا اسپرکلند

نامزدهای بهترین تک شعر جایزه فوروارد 2020

مامان سوسکه، دوستت دارم از فیونا بنسون

معجزه های کوچک از ملیکا بوکر

(عدم) قطعیت از رِگی کلیر

نغمه شبانه برای قطار در حرکت از والژینا مورت

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "خشونت پلیس، میراث و عشق: فینالیست های جایزه شعر فوروارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشونت پلیس، میراث و عشق: فینالیست های جایزه شعر فوروارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید