عکس، رد دندان موجودی وحشی با خزهای سیاه بر این گیاه در حال انقراض!

به گزارش دانلود باران، زیست شناسان ژاپنی تصاویری از یک خرگوش در معرض انقراض را ثبت نموده اند که در حال جویدن گیاه Balanophora yuwanensis(از خانواده بلوط دارها) است. این تصاویر نشان می دهند که احتمالا این خرگوش مهم ترین عامل پخش کننده بذر این گیاه باشد.

عکس، رد دندان موجودی وحشی با خزهای سیاه بر این گیاه در حال انقراض!

پریسا عباسی- زیست شناسان محلی در زنجیره ای کوچک از جزایر سواحل ژاپن، رد یک جای گازگرفتی عجیب بر روی گیاه Balanophora yuwanensis را یافتند. آنها گمان کردند که این اثر دندان ممکن است متعلق به خرگوش آمامی باشد. موجودی وحشی با خزهای سیاه که نام خود را از جزایری که در آن زندگی می نماید گرفته است. این گونه، جدا از سایر خرگوش ها در این جزایر تکامل یافته و این باعث تمایز ژنتیکی او از سایر خرگوش های ژاپنی شده است. این تیم دوربین های مادون قرمز را در نزدیکی این گیاه، که یک گیاه غیرفتوسنتزی است قرار دادند و 52 روز منتظر مانند تا ببینند چه حیواناتی از آن تغذیه می نمایند.

بیشتر بخوانید:

عکس| قدرت نمایی رقیب چینی سوخو روسی و F-22 و F-35 آمریکایی

عکس| نیسان با این خودروی عجیب سفر به آینده را ممکن کرد

شک آنها درست بود: در بین تمام حیوانات جنگل، خرگوش آمامی، بیشتر از سایرین از میوه های رسیده این گیاه می خورد. مشاهدات این تیم با آنالیز مدفوع این خرگوش تایید شد. مقاله مربوط به تحقیقات دانشگاه کوبه، روز دوشنبه در مجله اکولوژی منتشر شد. علاوه بر این محققان دریافتند که وجود خرگوش آمامی برای بقاء این گیاه حیاتی است. بعد از اینکه خرگوش این میوه ها را می خورد، دانه های آن را در سرتاسر جنگل های همواره سبز و نیمه گرمسیری دفع می نماید و این کار باعث پراکندگی این گیاه می گردد.

کنجی سوئتسوگو، نویسنده ارشد این مطالعه و استاد دانشگاه کوبه می گوید: پراکنده شدن بذر گیاهان و خصوصا گیاه B. yuwanensis اهمیت ویژه ای دارد. با وجود اینکه دانه های این گیاه کوچک هستند، اما شانس این را ندارند که به وسیله باد جابجا شوند. زیرا این گیاه در زیر سایه درختان جنگل و جایی که امکان وزش بادهای شدید وجود ندارد، رشد می نماید.

B. yuwanensisیک گیاه معمولی نیست و خرگوش آمامی نقش عجیبی در پراکندگی این گیاه دارد. این گیاه نه ریشه دارد و نه برگ. میوه های آن شبیه به توت فرنگی هستند و رنگ شان قهوه ای مایل به قرمز است. این گیاه فتوسنتز نمی نماید و در نتیجه مانند یک انگل عمل نموده و برای تغذیه به ریشه گیاهان دیگر می چسبد. از آنجایی که این گیاه میوه های گوشتی با رنگ های روشن و بافت های آب دار و یا حتی بوی خاصی ندارد، حیوانات میوه خوار، به عنوان میان وعده جذب آن نمی شوند و بدین ترتیب این گیاه شانس بذر افشانی به وسیله حیوانات زیادی را از دست می دهد. با اینکه این گیاه جنگلی میوه ای خشک فراوری می نماید، اما خرگوش آمامی آن را می خورد. خرگوش پس از اینکه داخل میوه این گیاه را می خورد، چاله ای در زمین می نماید و مدفوع خود را در جایی نزدیک به ریشه گیاهانی که میزبان مناسبی برای B. yuwanensisهستند دفن می نماید.

بعلاوه یافته های اخیر نشان دهنده رابطه پیچیده بین حیوانات و خدماتی است که آنها به محیط زیست خود ارائه می دهند. سوئتسوگو در ایمیلی به مجله Popular Science نوشت:احتمالا این خرگوش ها پیوندی حیاتی بین این گیاه و میزبانان شان ایجاد می نمایند. چنین مشاهدات طبیعی ای باعث افزایش درک ما از محیط زیست مان می گردد.

ایوان فریک، بوم شناس دانشگاه مریلند که بر روی پراکندگی بذرها مطالعه می نماید، گفت که این مطالعه برخی نقش های غیرمنتظره ای که برخی گونه ها در بقا و حفظ شبکه حیات ایفا می نمایند را برجسته می نماید. فریک در بیانیه ای به PopSci نوشت:من فکر می کنم که بر خلاف آنچه قبلا تصور می شد، کم کم به این واقعیت رسیده ایم که گیاهان برای بذر پراکنی به شدت به حیوانات وابسته هستند، حتی زمانی که شاخصه فیزیکی مانند پالپ ندارند تا حیوانات میوه خوار را به خود جذب نمایند یا قلاب هایی ندارند که به پشم یا خز بدن حیوانات بچسبد.

سوئتسوگو می گوید: محلی ها برای محافظت از خرگوش آمامی بسیار کوشش می نمایند، زیرا بسیاری از آنها این حیوان را نماد فرهنگی جزیره هایشان می دانند. حتی در سال های اخیر از این خرگوش برای ترویج گردشگری نیز استفاده شده است. اما تخریب روزافزون زیستگاه ها در جزایر آمامی، خرگوش آمامی و گیاه B. yuwanensis را در معرض خطر قرار داده است. دولت برای جلوگیری از انقراض آنها کوشش هایی نظیر ممنوع کردن شکار خرگوش، مانگوس ها و گربه های وحشی را انجام داده، و این اقدامات نتایج مثبتی را به همراه داشته است.

سوئتسوگو اعتقاد دارد که: دانشمندان هنوز تمام مزایایی که احیوانات در معرض خطر انقراض، برای زیست بوم های خود دارند را کشف ننموده اند. کاهش تعداد جمعیت یا انقراض آنها می تواند تاثیر بزرگی بر عملکرد زیست بوم های آنها بگذارد.

سوئتسوگو می نویسد:از آنجایی که هنوز بر روی بسیاری از گونه های در خطر انقراض مطالعات گسترده ای صورت نگرفته، اهمیت کامل اکولوژیکی آنان نیز ناشناخته است. مثلا برخی از این گونه ها ممکن است نقش مهمی در گرده افشانی، پراکنده کردن بذر، شکارچی یا طعمه بودن ایفا نمایند. بعلاوه ممکن است با کنترل جمعیت گونه های دیگر نقش مهمی در تعادل زیست بوم داشته باشند.

ترز لامپرتی، یک دانشجوی فوق دکترا در دانشگاه واشنگتن در بیانیه ای به PopSci شرح داد که دانشمندان هنوز در کوشش برای فهمیدن نقش حیوانات در خطر انقراض، در زیست بوم شان هستند. او می گوید: این مطالعه، نمونه بسیار خوبی از پیگیری مشاهدات میدانی برای دستیابی به اطلاعات نو است.

لامپرتی نوشت:از آنجایی که بسیاری از حیوانات در خطر انقراض ویژگی های مشترکی از جمله داشتن جثه های بزرگ دارند، به نظر می رسد که این حیوانات نقش منحصربفرد و یا تاثیرگذاری در زیست بوم خود داشته باشد. اما بدلیل محدود بودند اطلاعات مان، هنوز نمی توانیم این موضوع را با قطعیت بیان کنیم و احتیاج به تحقیقات بیشتر داریم.

سوئتسوگو می گوید: عملکرد گونه های در خطر انقراض باید هنگام اتخاذ سیاست های حفاظت از آنها به وسیله دولت مورد توجه قرار بگیرد. درک نقش این گونه های در خطر انقراض می تواند به مدیران محافظ آنها یاری کند تا در حفاظت و بازسازی زیستگاه های آنها و کنترل گونه های مهاجر و کاهش سایر تهدیدها، به شکل موثرتری از آنان حمایت نمایند.

در سرانجام سوئتسوگو می گوید:حفاظت از گونه های در حال انقراض نه تنها به حفظ تنوع زیستی یاری می نماید، بلکه می تواند مزایای زیادی برای رفاه انسان ها داشته باشد.

منبع: Popular Science

227227

منبع: خبرآنلاین

به "عکس، رد دندان موجودی وحشی با خزهای سیاه بر این گیاه در حال انقراض!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس، رد دندان موجودی وحشی با خزهای سیاه بر این گیاه در حال انقراض!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید