مذاکره برای ثبت جهانی پیاده روی اربعین، ماندگار شدن یک میراث مردمی

به گزارش دانلود باران، چهلمین روز درگذشت امام حسین(ع) را اربعین می گویند، روزی که جابر بن عبدالله انصاری از صحابی برجسته به عنوان نخستین زائر حسین بن علی(ع)، وارد کربلا شده و زیارت اربعین را بجا آورده است.

مذاکره برای ثبت جهانی پیاده روی اربعین، ماندگار شدن یک میراث مردمی

در سال های اخیر، جمعیت حاضر در مراسم سوگواری اربعین در عراق در صدر فهرست بزرگترین اجتماعات مسالمت آمیز دنیا واقع شده است. آن طور که گفته اند در دسامبر 2014 (1436 هـ. ق) حدود 20 میلیون جمعیت در عراق جمع شدند. زائران جهت نجف به کربلا به طول 80 کیلومتر را در مدت سه روز راهپیمایی می نمایند.

جمهوری اسلامی ایران در این ایام با همکاری دولت عراق سعی می نماید تا به زائران خدمات بدهد؛ از خدمات هلال احمر و درمانی در جهت گرفته تا خدمات پذیرایی.

حتی در مرزهای ایران مانند شلمچه نیز دولت ایران سعی می نماید تا خدمات خوبی را به زوار اربعین ارائه کند. مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی هم می گوید که دستگاه های گوناگون در خدمت به زوار فعالیت دارند و از جمله صدور ویزا، خدمات و اسکان و ایاب و ذهاب که خوشبختانه با مدیریت بهینه شرایط و کیفیت خدمات رسانی هرسال متفاوت از سال های قبل می گردد.

ثبت دنیای یک میراث مردمی

اکنون سازمان میراث فرهنگی میخواهد تا این آیین را از پیاده روی شیعیان گرفته تا نواها و اشعار و عزاداری ها را به عنوان یک میراث ناملموس در فهرست میراث ناملموس یونسکو ثبت کند البته این پرونده بایستی با همکاری کشور عراق انجام گردد به همین منظور سازمان میراث فرهنگی در نظر دارد تا از این شور دنیای عقب نماند به همین دلیل طبق آنچه که مسئولان این سازمان قصد نموده اند می بایست این پرونده در دفتر ثبت آثار تاریخی کشور تهیه گردد.

فرهاد نظری مدیرکل ثبت آثار تاریخی کشور در این باره به دانلود باران گفت: این مراسم همه نوع آیین ها و آداب و رسوم مرتبط با اربعین را در بر می گیرد. حتی وسایلی که مرتبط با آن هستند مانند طبق و سنج و پیراهن را. چون تجمیع این آداب موجب برپایی بزرگترین گردهمایی مسلمانان شده و یک فضای فرهنگی را بوجود آورده است. این آیین در حوزه میراث ناملموس دنیای قرار می گیرد. با این شرط که دولت عراق نیز به یاری ایران بیاید. چون بخش مهمی از این آیین در عراق اجرا می گردد.

نظری ویژگی برتر مراسم اربعین را نسبت به مراسم روزهای دیگر مانند عاشورا و یا تاسوعا را در تجمیع و گردهمایی بزرگ شیعیان و مسلمانان دانست و گفت که این تجمع در هیچ کجا حتی در عربستان نیز وجود ندارد و از آنجا که شیعیان کشورهای دیگر نیز در آن شرکت می نمایند، ارزش ثبت دنیای دارد البته منافی ثبت روزهای عاشورا و تاسوعا نیست.

مذاکره با عراق

قرار است که احمد جلالی سفیر ایران در یونسکو با همتای خود در عراق پیرامون پرونده دنیای اربعین مذاکره کند و این تصمیم ایران را به گوش مسئولان میراث فرهنگی در عراق برساند.

غیر از این پرونده ایران در نظر دارد تا همکاری های مشترک دیگری نیز با عراق پیرامون ثبت دنیای نی انبان، موسیقی علوانیه و... داشته باشد. اما درباره اربعین چنین پرونده ای در صندلی میراث ناملموس و معنوی قرار خواهد گرفت.

آن طور که حتی مسئولان میراث فرهنگی پرونده اربعین را به عنوان یکی از پرونده های پیشنهادی ایران برای ثبت مشترک با عراق وارد فهرست پیشنهادی یونسکو نموده است.

اکنون در روز اربعین بسیاری از افرادی که نمی توانند به کربلا بروند، از میدان امام حسین(ع) در تهران همین مراسم را همراه با نوحه خوانی تا آرامگاه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در شهرری پیاده روی می نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مذاکره برای ثبت جهانی پیاده روی اربعین، ماندگار شدن یک میراث مردمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکره برای ثبت جهانی پیاده روی اربعین، ماندگار شدن یک میراث مردمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید