مرز سومار هنوز فعال نشده است

به گزارش دانلود باران، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار کرد: با وجود بازگشایی رسمی گذرگاه مندلی عراق در روزشنبه 21 تیرماه، توسط نخست وزیر این کشور، به دلیل نیاز به هماهنگی های بیشتر برای شیوه های فعالیت و تفاهم بر سر موضوعاتی از قبیل تعیین اولویت اقلام صادراتی، تعیین تکلیف محموله مصالح ساختمانی متوقف در مرز که به یک هزار و 500 کامیون کالا می رسد، روش های تخلیه کالا، محل تخلیه کالا، مسائل اداری و مجوزها، اجرای پروتکل های بهداشتی و ...تا زمان از سرگیری عملیات تجاری، باید منتظر ماند.

مرز سومار هنوز فعال نشده است

او افزود: بر اساس تصمیم اتخاذ شده، طرف عراقی برای فعالیت این مرز در دو روز در هفته و هر روز 250 کامیون کالای صادراتی ایران، اعلام آمادگی کرده است و روزهای یکشنبه و چهارشنبه را برای انجام پذیرش کالا پیشنهاد کرده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت: گمرک آمادگی دارد به محض جمع بندی موضوعات مورد اشاره با طرف عراقی، تشریفات و عملیات گمرکی را درسریعترین زمان ممکن انجام دهد، لذا از صاحبین کالا و تجار درخواست می شود تا از سرگیری فعالیت تجاری این مرز از ارسال کالا به آن خودداری کنند.

لطیفی در ادامه افزود: با فعال شدن مرزسومار، سومین مرز تجاری ایران و عراق در بخش عربی این کشور فعال خواهد شد که با احتساب 3 مرز و 4 بازارچه فعال مرزی ایران و عراق در منطقه کردستان این کشور، جمع مرزهای تجاری فعال با عراق به 10 گذرگاه می رسد.

وی شرح داد: خبر مربوط به موافقت عراق مبنی بر واردات 500 کامیون کالا در هفته از ایران صرفا مرتبط با استان دیاله عراق است که بخش کمی از کل تجارت دو کشور را شامل می شود.

سخنگوی گمرک ابراز امیدواری کرد: تا مرزهای خسروی و چذابه نیز به زودی به این تعداد مرزهای فعال، اضافه شوند.

وی در انتها گفت: مرزهای ایران با عراق در بخش اقلیم کردستان در زمان بسته بودن مرزهای تجاری بخش عربی این کشور، بار تجارت دو کشور را به دوش می کشید و با گشایش مرزها در بخش عربی و با امید به بازگشت فعالیت به حالت عادی در آینده ای نزدیک، انتظار داریم تردد و انجام تشریفات گمرکی در مرزهای باشماق، پرویزخان، تمرچین و بازارچه های مرزی کیله، شیخ صله، شوشمی و سیرانبند روان تر انجام شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "مرز سومار هنوز فعال نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرز سومار هنوز فعال نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید