پشت پرده افزایش 200 درصدی قیمت میلگرد

به گزارش دانلود باران، در حالی که وزارت راه و شهرسازی در کوشش برای گرم کردن بازار ساخت و ساز مسکونی با استفاده از افزایش تسهیلات مسکن مهر برای تکمیل واحدهای باقی مانده و همچنین اجرای طرح ملی مسکن است، در 6 ماهه اخیر قیمت میلگرد که یکی از پر مصرف ترین نهاده های ساختمانی است، از کیلویی کمتر از 4 هزار تومان به کمی بیش از 11 هزار تومان رسید؛ حتی در مقطعی تا کیلویی 14 هزار تومان هم رسید ولی مجدداً به کیلویی 11 تا 12 هزار تومان در مناطق مختلف کشور و بسته به قیمت تمام شده حمل این کالا، بازگشته است.

پشت پرده افزایش 200 درصدی قیمت میلگرد

این افزایش قیمت فولاد و میلگرد در حالی است که علی رغم کوشش دولت، هنوز خبری از افتتاح واحدهای طرح ملی مسکن نیست و ممکن است بخش مهمی از افتتاح این واحدها، به دولت سیزدهم منتقل گردد.

از سوی دیگر، بازار میلگرد، بازار زیرزمینی و حاشیه ای ندارد و هر چه هست، در بورس کالا عرضه می گردد که کشف قیمت آن نیز بر اساس عرضه و تقاضاست؛ به عبارت دیگر، در حالی که می بایست فلسفه کشف قیمت کالا در بورس، بر اساس عرضه و تقاضا و افزایش شفافیت باشد، اما به دلیل آنچه انبوه سازان، احتکار میلگرد از سوی کارخانه های فراورینماینده و عرضه قطره چکانی در بورس کالا عنوان می نمایند، قیمت این محصول فراوری داخل با افزایش ناگهانی روبرو شده است.

میلگرد کیلویی 8 هزار و 500 تومان

در هفته گذشته هم که مجلس در ایام تعطیلات یک هفته ای به سر می برد، چند جلسه میان علی نیکزاد نایب رئیس مجلس که پیشتر بر جایگاه وزارت مسکن تکیه داشته و اکنون دغدغه مند بازار ساخت و ساز است، با حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار گردید.

ماحصل این جلسات، خروج عرضه میلگرد از بورس کالا و معین قیمت آن به جای کشف قیمت آن هم کیلویی 8 هزار و 500 تومان بود؛ هر چند که این دستورالعمل هنوز از سوی وزارت صمت به بورس کالا و شرکت های فولادساز ابلاغ نشده است؛ اما زمزمه های مخالفت فولادسازان با قیمت دستوری میلگرد شنیده می گردد.

مخالفت مجلس با خروج فولاد از بورس

البته این موضوع با واکنش رئیس کمیسیون مالی مجلس روبرو شد. محمدرضا پورابراهیمی در واکنش به زمزمه ها مبنی بر خروج فولاد از بورس کالا د ر نامه ای به رئیس جمهور، بر لزوم تأمین احتیاج فولاد کشور با عرضه کامل در بورس کالا تاکید نمود.

وی با اشاره به اینکه مشکل فعلی بازار فولاد، نه ناشی از عرضه در بورس کالا بلکه ناشی از عدم شفافیت کارخانه های فولاد در فروش محصولاتشان است، تصریح نموده بود: با توجه به فراوری 28 میلیون تن فولاد در کشور و اینکه میزان مصرف به سختی به 18 میلیون تن می رسد، هیچ نگرانی از بابت تأمین احتیاج داخل وجود ندارد و با یک برنامه ریزی صحیح و منسجم می توان ضمن تأمین احتیاج داخل، صادرات فولاد را در دستور کار قرار داد. از 18 میلیون تن محصول مورد مصرف در داخل کشور کمتر از 35 درصد آن در بورس کالا مورد معامله قرار می گیرد و مابقی بدون شفافیت توسط شرکت ها به فروش می رسد که این امر بازار فولاد را با چالش جدی روبه رو نموده است.

فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان سخنان پورابراهیمی درباره علت نابسامانی بازار را تأیید کرد و درباره افزایش قیمت میلگرد در ماه های اخیر گفت: بهمن ماه سال گذشته قیمت میلگرد و فولاد کیلویی 4,200 تومان در بازار بود که این نرخ تا اوایل اردیبهشت سال جاری ثابت ماند.

ماجرای رشد ناگهانی قیمت میلگرد

وی ادامه داد: کشف قیمت محصولات فولادی، میلگرد و تیرآهن در بورس کالا انجام می گردد اما در سه ماه گذشته به دلیل خودداری کارخانه های فراورینماینده فولاد و نوردسازان از عرضه روان محصولات فولادی در بورس کالا، شاهد افزایش قیمت میلگرد بودیم به گونه ای که در میانه خرداد ماه قیمت میلگرد در هر کیلو به بیش از 12 هزار تومان رسید اما در روزهای اخیر به دلیل تمهیدات اندیشیده شده، در حال حاضر تا 1,000 تومان کاهش یافته و کمی بیش از 11 هزار تومان عرضه می گردد.

این فعال صنفی انبوه سازی اضافه کرد: در سه ماهه گذشته شاهد افزایش صد درصدی و در 6 ماهه اخیر افزایش 200 درصدی قیمت میلگرد و فولاد بودیم چرا که شرکت های عظیم و مادر در حوزه فولاد و میلگرد، این کالا را احتکار نموده و آن را در بورس کالا به صورت قطره چکانی عرضه می کردند.

وی یادآور شد: این افزایش قیمت میلگرد در حالی است که از یکسو انجمن جهانی فولاد از افزایش 10 درصدی فراوری این کالا در ایران خبر داده و از سوی دیگر، صادرات فولاد بر اساس اعلام وزارت صمت 46 درصد کاهش یافته است. ضلع سوم این مثلث نیز کاهش فراوری مسکن و صدور پروانه های ساختمانی بوده که نشان می دهد علی رغم آنکه فراوری میلگرد افزایش داشته اما قیمت آن به جای کاهشی، فرایند افزایشی در پیش گرفته است.

این انبوه ساز تأکید کرد: در مذاکراتی که کانون انبوه سازان با شرکت های فراوری نورد داشت، به این نتیجه رسیدیم که شرکت های مادر حوزه فولاد، عرضه شمش فولاد به نوردسازان را کاهش داده اند که فراوری میلگرد کم شده است.

پورحاجت بیان نمود: وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن، ساختمان این وزارتخانه و کمیسیون های عمران و اقتصاد مجلس به دنبال کنترل قیمت مسکن هستند و این کار را با استفاده از رصد خانه های خالی انجام می دهند درحالی که رصد و کنترل میزان فراوری فولاد و میلگرد در کارخانه های فولادسازی بسیار راحت تر است.

به گفته این فعال صنفی، در سه ماهه گذشته به ازای هر مترمربع ساخت واحد مسکونی، 500 هزار تومان افزایش قیمت میلگرد داشته ایم؛ به عبارت دیگر، قیمت واحدهای مسکونی 100 متری، 50 میلیون تومان صرفاً به دلیل میلگرد گران تر شده است.

طرح جدید مجلس برای ساخت مسکن

وی با اشاره به طرح جدید کمیسیون عمران مجلس برای تصویب قانون تسهیل ساخت و عرضه مسکن گفت: همه مواردی که در این طرح دوفوریتی کمیسیون عمران آمده، در قانون فراوری و ساماندهی مسکن که 12 سال قبل به تصویب رسید نیز ذکر شده است؛ به جای تصویب قوانین تکراری، باید فضای کسب و کار مسکن سازان را تسهیل کنیم. دولت نیز به جای مداخله در بخش فراوری، فضای فعالیت بخش خصوصی را تسهیل کند.

پیشنهاد انبوه سازان برای کاهش قیمت میلگرد

پورحاجت در مورد پیشنهاد کانون انبوه سازان برای کنترل قیمت میلگرد گفت: در دهه 70 نیز افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن رقم خورد که در آن موقع قرار شد به ازای هر پروانه ساختمانی، سهمیه فولاد به سازندگان داده گردد که تجربه موفقی بود. ما پیشنهاد می کنیم باز هم این اتفاق رخ دهد و به ازای هر پروانه ساختمانی، سهمیه فولاد و میلگرد به انبوه ساز اختصاص یابد.

وی توضیح داد: کارخانه های فراورینماینده فولاد می گویند قیمت تمام شده هر کیلوگرم میلگرد 9,500 تومان است درحالی که در جلسه اخیر نایب رئیس مجلس و سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت مقرر شد میلگرد به قیمت کیلویی 8,500 تومان به فروش برسد. به نظر من، اشتباهی که در این مسئله اتفاق افتاده این است که فولادسازان قیمت تمام شده را با فاکتورهای جهانی و قیمت دلار محاسبه می نمایند درحالی که حقوق کارگران را به ریال می دهند و از سوخت، گاز و آب مصرفی یارانه ای بهره مند می شوند؛ از این رو اعلام می نمایند که قیمت تمام شده هر کیلوگرم میلگرد 9,500 تومان است.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز

به "پشت پرده افزایش 200 درصدی قیمت میلگرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده افزایش 200 درصدی قیمت میلگرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید