7 راهکار برای برق انداختن سینک ظرفشویی

به گزارش دانلود باران، ظرف های کثیف، چربی و به جای مانده مواد غذایی که دائما وارد سینک می شوند باعث می شود تا این قسمت از آشپزخانه خیلی زود کثیف و کدر شود. یک سینک تمیز و براق باعث تمیزتر به نظر رسیدن آشپزخانه می شود و هر بار که نگاهتان به آن بیافتد حس خوبی خواهید داشت.

7 راهکار برای برق انداختن سینک ظرفشویی

با وجود استفاده دائم از سینک برای شستشوی ظروف، ممکن است همیشه تمیز و براق بودن آن کمی غیر ممکن به نظر برسد. اما راه حلهایی برای برق انداختن سینک ظرفشویی کهنه و نو وجود دارد که با انجامشان می توانید همیشه از داشتن سینکی تمیز و درخشان لذت ببرید. پس اگر قصد خلاص شدن از کثیفی و کدر بودن سینک ظرفشویی تان و نظافت منزل را دارید، با این مقاله از دانلود باران و 7 راه حل برای برق انداختن سینک ظرفشویی همراه باشید.

نکات کلیدی

 • از مواد شیمیایی ساینده یا خشن مانند آمونیاک، اسید یا سفیدکننده برای تمیز کردن سینک استفاده نکنید.
 • تمیز کردن سینک را با پارچه ای نرم و با آب و صابون ملایم انجام دهید.
 • در نهایت با یک پارچه نرم خشک کنید.
 • استفاده گاه به گاه از موم زنبور عسل نیز روش خوبی برای حفاظت از سطح سینک است.
 • سینک را بعد از هر شستشو و در انتها شب قبل از خواب تمیز کنید.
 • برای جلوگیری از توسعه باکتری ها در سینک، قسمت تخلیه سینک را نیز تمیز کنید.

راه حلهایی برای برق انداختن سینک ظرفشویی

چند ترفند خوب برای برق انداختن سینک آشپزخانه وجود دارد. که در ادامه به طور مفصل تر به انواع روش ها شامل: شستشوی سینک با شوینده طبیعی، استفاده از مشواک برای شستشوی سینک، از بین بردن لکه های آهکی با لیمو، تمیز کردن سینک بعد از هر بار استفاده، تمیز کردن راه آب سینک و سایر روش ها پرداخته می شود.

1. شستشوی سینک با شوینده طبیعی

اگر در پی یک شوینده قوی، چند منظوره و با قیمت مناسب برای شستشوی بهتر سینک ظرفشویی هستید، پیشنهاد ما این است که خودتان آن را در منزل درست کنید! برای ساخت یک شوینده چند منظوره فقط به 3 ماده نیاز دارید:

 • جوش شیرین
 • نمک
 • شکرپاش

این شوینده برای از بین بردن لک آب، چای و قهوه، آهک رسوب کرده و دیگر لک های سینک عالی است و آن را برق میاندازد. برای استفاده از این شوینده آن را با شکرپاش داخل سینک پاشیده و با یک اسکاچ کمی مرطوب سینک را بسابید و پس از 5 دقیقه آبکشی کنید.

دستورالعمل شوینده های بیشتر را می توانید در انتهای مقاله پیدا کنید.

2. استفاده از مسواک برای شستشوی سینک

اگر می خواهید سینک ظرفشویی تان کاملا تمیز و براق به نظر برسد، پیشنهاد ما این است که از یک مسواک برای سابیدن لکه های سینک بهره ببرید. با توجه به اینکه مسواک های کهنه باعث انتقال آلودگی می شوند، بهتر است یک مسواک ارزان، اختصاصا برای شستشوی سینک بخرید. با کمک مسواک می توانید تمام گوشه ها و نقاط مختلف سینک را سابیده و تمیز کنید.

3. از بین بردن لکه های آهکی با لیمو

از بین بردن لکه های آهکی خصوصا اطراف شیر آب سینک کار ساده ای نیست. اما به کمک یک ماده معجزه آسا می توانید راحت تر از شر این لکه ها خلاص شوید: لیمو!

خاصیت اسیدی لیمو باعث شده تا یک پاک کننده عالی برای لکه های آهکی باشد. برای از بین بردن لکه آهک با لیمو:

 • لیمو را از وسط نصف کنید.
 • نصف لیمو را روی لکه های آهکی بمالید.
 • 2 ساعت به آن زمان بدهید.
 • در نهایت آبکشی کرده و خشک کنید.

4. تمیز کردن سینک بعد از هر بار استفاده

یکی از بهترین راه حلها برای داشتن یک سینک ظرفشویی براق، ساده ترین راه حل است: جلوگیری از کثیف شدن سینک!

بعد از هر بار استفاده از سینک، آن را با اسکاچ و مسواک تمیز کرده و خشک کنید تا لک آب روی سینک نماند. این کار ساده باعث تمیز ماندن سینک و جلوگیری از ایجاد لکه های آهکی می شود.

استفاده از دستمال میکروفایبر

استفاده از دستمال میکروفایبر ساده و لذت بهش است؛ چرا که بدون هیچ دردسری بیشتر لکه ها را از بین می برد. استفاده از دستمال میکروفایبر یک راه ساده و سریع برای تمیز کردن سینک ظرفشویی است.

دستمال میکروفایبر نم دار یا خشک را روی سینک تمیز بمالید تا ظاهری درخشان و براق پیدا کند.

شاید بعد از تمیز کردن سینک به نابودی سوسک های منزلتان فکر کنید که به شما پیشنهاد می کنیم جوش شیرین برای از بین بردن سوسک را امتحان کنید.

5. استفاده درست از شوینده ها

برای داشتن یک سینک تمیز و براق مجبور نیستید زمان زیادی را برای سابیدن و برق انداختن آن صرف کنید. اگر قصد تمیز کردن سینک ظرفشویی با شوینده مورد نظرتان را دارید، بهترین کار اسپری کردن شوینده و صبر کردن است!

بعد از اسپری کردن شوینده مورد نظرتان، حداقل 5 دقیقه صبر کنید تا اثر کرده و به از بین رفتن راحت تر لکه ها کمک کند. سپس اقدام به شستن سینک کنید. همین کار کوچک زمان لازم برای شستشو و از بین بردن لکه های سینک را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: ایده های مرتب کردن کابینت زیر سینک + معرفی بهترین ارگانایزرها(نظم دهنده ها)

6. خیس نکردن ظروف چرب

یک روش عالی دیگر برای جلوگیری از کثیف و کدر شدن سینک این است که ظروف چرب را برای مدت زیادی در سینک نگذارید. با وجود اینکه خیساندن ظروف در سینک، شستشوی آن ها را راحت تر می کند، اگر زمان خیس خوردن ظروف زیاد شود چربی و به جای مانده مواد غذایی در آب حل می شوند. این موضوع باعث ایجاد یک لایه کدر روی سطح سینک می شود که تمیز کردن آن زمان بر است.

بهتر است ظروف را با فاصله کمتری بعد از خیس کردنشان بشویید. اگر مجبورید ظروف چرب را مدت زمان بیشتری در سینک بگذارید، چند قطره مایع ظرفشویی به آب داخل آن ها اضافه کنید تا باعث از بین رفتن ساختار چربی شود.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد دانلود باران

7. تمیز کردن راه آب سینک

راه آب تمیز تاثیر زیادی در درخشان به نظر رسیدن سینک دارد، اما معمولا به این قسمت چندان توجهی نمی شود. حداقل یک بار درماه از تمیز کننده مخصوص راه آب برای این قسمت از سینک بهره ببرید. با توجه به اینکه بیشتر تولیدات شیمیایی موجود در بازار برای محیط زیست مضر هستند، پیشنهاد ما درست کردن یک تمیز کننده خانگی تنها با 3 ماده اولیه است:

 • جوش شیرین
 • سرکه
 • آب جوش

نحوه استفاده: ابتدا سینک را خشک کرده و سپس یک فنجان جوش شیرین داخل راه آب بریزید. سپس روی آن 2 فنجان آب جوش ریخته و 2 دقیقه صبر کنید. یک فنجان دیگر جوش شیرین روی راه آب ریخته و روی آن یک فنجان سرکه بریزید و درپوش راه آب را بگذارید. 5 دقیقه صبر کرده و راه آب را با آب جوش آبکشی کنید.

بیشتر بخوانید: فرمول ساخت 16 ماده شوینده دست ساز خانگی

تمیزکننده های خانگی و قوی برای برق انداختن سینک ظرفشویی کهنه و نو

مواد دم دستی زیادی برای برق انداختن سینک وجود دارد. کافی است درب یخچال را باز کنید و موادی مانند روغن زیتون، سرکه سفید و آرد را بردارید و با توجه به دستورالعمل موجود از آن بهره ببرید. ماده ای مانند روغن بچه هم برای تمیزکاری سینک مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه بیشتر شرح می دهیم.

1. روغن زیتون

روغن زیتون تاثیر زیادی در از بین بردن لکه ها و برق انداختن سینک ظرفشویی کهنه دارد. 2 تا 3 قطره روغن زیتون را روی یک دستمال پارچه ای تمیز بریزید (روغن بیشتر باعث چرب و چسبنده شدن سطح سینک می شود). سپس دستمال را به صورت دایره وار روی سینک خشک بمالید.

2. سرکه سفید

سرکه یک ماده در دسترس و عالی برای از بین بردن لک آب سینک است. برای شستشوی سینک با سرکه، اسفنج مخصوص سینک را به سرکه آغشته کرده و سینک را با آن تمیز کنید.

3. آرد

شاید جالب باشد بدانید تنها با ماده ساده و در دسترسی مثل آرد هم می توانید سینک ظرفشویی را برق بیاندازید. سینک را تمیز کرده و چند قاشق غذاخوری آرد روی آن بپاشید. سپس با یک پارچه نرم، آرد را روی تمام سطوح سینک بمالید. کمی فشار دادن در این مرحله لازم است.

4. روغن بچه

چند قطره روغن بچه روی یک دستمال پارچه ای ریخته و آن را روی سینک تمیز بکشید تا ظاهر براق و درخشانی پیدا کند.

اهمیت تمیز کردن و برق انداختن سینک ظرفشویی در چیست؟

ظروف کثیف، ذرات غذای شسته شده از تخته های برش و کپک ها عواملی هستند که سینک ظرفشویی را به یکی از کثیف ترین نقاط آشپزخانه و منزل شما تبدیل می کند. خوشبختانه نیازی نیست هر روز سینک ظرفشویی خود را تمیز کنید!

استفاده از صابون ظرفشویی روزانه یا پاک کننده های طبیعی مانند سرکه و جوش شیرین به شما در برق انداختن سینک ظرفشویی و پاک کردن آلودگی های احتمالی کمک می کند.

اینکه هر روز در سینک ظرفشویی خود ظرف می شویید و از مواد پاک کننده استفاده می کنید، به هیچ وجه برای تمیز کردن سینک کافی نیست. حتماً می پرسید چگونه سینک آشپزخانه را تمیز کنیم؟ در ادامه بهترین روش های برق انداختن سینک ظرفشویی و زدودن انواع آلودگی های آن را شرح داده ایم. ادامه این مقاله را دنبال کنید.

مراحل تمیز کردن و برق انداختن سینک ظرفشویی

در ادامه مراحل تمیز کردن و برق انداختن سینک ظرفشویی کهنه و نو را با هم مرور می کنیم.

1. شستن کامل سینک و تمیز کردن صافی

در اولین گام از تمیز کردن سینک ظرفشویی، باید تمام ظروف موجود در سینک را بشویید و سینک را از ظرف خالی کنید. مایعات، زباله ها و مواد غذایی موجود در سینک و صافی آن را خارج کرده و سینک را کاملاً تمیز کنید. بعد از شستشو زهکشی ها را نیز تمیز کنید.

تمیز کردن سینک و خالی کردن آن از زباله و مواد غذایی یک تمرین خوب است که باید سعی کنید حتی در زمان هایی که وقت کافی ندارید نیز آن را انجام دهید.

اگر سینک شما از استیل ضد زنگ ساخته شده است، ممکن است نمک و اسید مواد غذایی به روکش آن آسیب بزنند. برای جنس های دیگر سینک، اسید و نمک مواد غذایی موجب سخت تر کردن روند تمیز کردن لکه ها می شود. بهتر است شستن کامل سینک بخشی از برنامه روتین شبانه شما باشد.

2. پاشیدن جوش شیرین در سینک ظرفشویی

حال که سینک خود را از زباله ها و ذرات غذایی قابل مشاهده پاک کردید، مقداری جوش شیرین را در سراسر سینک بپاشید. سعی کنید سینک به طور کامل از جوش شیرین پوشیده شود. همچنین می توانید چند قطره از روغن های ضروری موردعلاقه خود را به جوش شیرین اضافه کنید و آشپزخانه خود را خوشبو کنید. ما لیمو را پیشنهاد می دهیم!

3. پاشیدن صابون ظرفشویی روی یک پارچه یا اسفنج تمیز

اکنون که جوش شیرین سینک شما را پوشانده است، سینک آماده اسکراب کردن است. برای تمیز کردن راحت تر سینک بهتر است کمی صابون ظرفشویی به پارچه اسفنجی بزنید.

4. شروع به اسکراب کنید!

جوش شیرین خاصیت سایندگی دارد اما برای خراشیدن فولاد ضد زنگ یا دیگر جنس های سینک کافی نیست. سینک خود را از بالا به پایین اسکراب کنید، به گونه ای که مسیر حرکت شما به سمت فاضلاب باشد. بهترین راه برای تمیز کردن سینک آشپزخانه انجام حرکات دورانی است.

5. ضد عفونی کردن سینک

بعد از اتمام اسکراب، نوبت به ضدعفونی کردن سینک می رسد. سینک را به خوبی آبکشی کنید تا مطمئن شوید که آثاری از مواد شوینده و جوش شیرین روی آن باقی نمانده است. سپس یک حوله یا دستمال را به سرکه سفید آغشته کنید و سینک را با آن بپوشانید. اجازه دهید حوله و سرکه به مدت 20 دقیقه روی سینک بمانند. سرکه یک ضدعفونی کننده طبیعی بوده و همچنین در از بین بردن لکه های ایجاد شده در اثر سختی آب نیز مفید است.

6. تمیز کردن شیرآلات

اکنون که سینک ظرفشویی شما تمیز و ضدعفونی شده است، از شیر و دسته آن غافل نشوید. شیر و دسته سینک با محلول صابونی ملایم تمیز می شوند. صابون ظرفشویی یا پاک کننده سطح و اسفنج برای این کار مناسب هستند. بعد از تمیز کردن شیرآلات، از پارچه آغشته به سرکه بهره ببرید و سطح شیر را پاک کنید. این کار به منظور ضدعفونی کردن شیرآلات انجام می گیرد.

7. خوشبو کردن محل تخلیه (زهکشی)

محل تخلیه بدبو با سینک تمیز شده شما همخوانی ندارد! پس باید آن را نیز خوشبو کنید. برای این قسمت نصف فنجان جوش شیرین کافی است. ابتدا جوش شیرین را در محل تخلیه بپاشید و سپس یک فنجان سرکه به آن اضافه کنید. این مخلوط بعد از چند دقیقه دم می کند. جوش شیرین و سرکه را با آب داغ شستشو دهید. با این کار محل زهکشی شما خوشبو خواهد شد.

روش برق انداختن سینک ظرفشویی گرانیتی

برای تمیز کردن ابتدا باید سینک گرانیتی را به جوش شیرین آغشته کنید و در صورت بسته بودن لوله فاضلاب ظرفشویی با سرکه سفید آن را بشویید. و با دستمال یا حوله پاک کنید. اگر لکه مقاومی مشاهده کردید می توانید جوش شیرین را با سرکه مخلوط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد و به مدت 36 ساعت روی لکه باقی بماند و بعد پاکش کنید. (منبع)

برخی نکات مهم تمیز کردن و برق انداختن سینک ظرفشویی

برای گرفتن نتیجه بهتر از تمیز کردن و برق انداختن سینک ظرفشویی باید به برخی نکات توجه کنید:

 • سعی کنید سینک را پس از هر بار استفاده تمیز و خشک کنید. در این صورت آلودگی ها فرصت تجمع نمی یابند و لازم نیست برای تمیز کردن سینک زمان زیادی صرف کنید.
 • برای تمیز کردن سینک ظرفشویی از جرم گیر یا سفیدکننده استفاده نکنید؛ زیرا این مواد بعد از خشک شدن روی سینک لک ایجاد می کنند که ظاهر سینک را کدر و تیره نشان می دهد. (از بین بردن این لکه ها سخت است و در مواردی ممکن است هیچ گاه از بین نروند!)
 • اجازه ندهید مواد پاک کننده سینک ظرفشویی که استفاده می کنید، مدت زیادی روی سینک باقی بماند. (1 یا 2 دقیقه کافی است.) در غیر اینصورت ممکن است به سطح سینک آسیب وارد شود.
 • صابون، اسفنج یا حوله را روی سطح سینک خشک نکنید. ممکن است در زمان خشک شدن این مواد ذرات میکروب زیر آن ها رشد کند که در نهایت باعث ایجاد بوی بد در سینک شما خواهد شد. (یکی از علل رایج بوی بد سینک ظرفشویی همین مورد است.)
 • وسایل آشپزخانه با جنس فولاد یا چدن را به مدت طولانی در سینک نگذارید.
 • ترجیحاً هنگام تمیز کردن سینک ظرفشویی از دستکش بهره ببرید تا از دست های خود محافظت کرده باشید.

بهترین براق کننده سینک ظرفشویی کدام است؟

براق کننده های سینک زیادی در بازار هستند که همگی تا حد زیادی در برق انداختن سینک ظرفشویی اثرگذارند. اگر تمایلی به استفاده از مواد طبیعی ندارید، براق کننده سینک ظرفشویی موجود در بازار برای شما مناسب است. البته فراموش نکنید که از نظر ما بهترین براق کننده سینک ظرفشویی سرکه است! (این برای افرادی است که علاقه به استفاده از مواد طبیعی برای تمیز کردن سینک آشپزخانه دارند.)

بهترین روش تمیز کردن سینک ظرفشویی چیست؟

سینک ظرفشویی را با مواد شیمیایی ساینده یا خشن مانند آمونیاک، اسید یا سفیدکننده تمیز نکنید. مواد ساینده ای همچون پشم فولادی نیز به سینک آسیب می رسانند. شستن سینک را با پارچه ای نرم و با آب و صابون ملایم انجام دهید. در نهایت با یک پارچه نرم خشک کنید. استفاده گاه به گاه از موم زنبور عسل نیز روش خوبی برای حفاظت از سطح سینک است.

تمیز کردن سینک ظرفشویی هر چند وقت یک بار باید انجام گیرد؟

توصیه ما این است که تمیز کردن و برق انداختن سینک ظرفشویی بعد از هر شستشو و در انتها شب قبل از خواب انجام شود. با این کار دیگر نیازی به تمیز کردن دوره ای سینک نخواهید داشت! با این وجود بهتر است هفته ای یک بار سینک را تمیز کنید. یک میکروبیولوژیست معروف و مدیر پروژه صدور گواهینامه تجهیزات غذایی در NSF می گوید: برای پیشگیری از تجمع میکروارگانیسم ها در سینک ظرفشویی باید حداقل هفته ای یک بار کناره ها و پایین سینک تمیز و ضدعفونی شوند.

در کنار روش های که در این مقاله گفته شد می توانید از 7 راه حل برای برق انداختن سینک ظرفشویی هم بهره ببرید.

چطور می توانم از رشد باکتری در سینک جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از توسعه باکتری ها در سینک بهترین راه تمیز کردن روزانه سینک است. اگر تمیز کردن و برق انداختن سینک ظرفشویی را به برنامه روتین شبانه خود تبدیل کنید، هیچ نگرانی از بابت رشد باکتری در آن نخواهید داشت (البته تمیز کردن روزانه ضروری نیست و هفته ای یک بار نیز کفایت می کند). دقت کنید که تمیز کردن قسمت تخلیه سینک اهمیت زیادی دارد. پس آن را فراموش نکنید!

سخن آخر برق انداختن سینک ظرفشویی کهنه

در این مقاله در مورد نحوه برق انداختن سینک ظرفشویی کهنه و نو و تمیز کردن آن مطالب مفیدی را بیان کردیم. با رعایت نکات گفته شده در این مقاله سینک آشپزخانه خود را مانند روز اول زیبا نگه دارید و تحسین همه را برانگیزید! سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید. آیا شما روش هایی به جز آنچه در این مقاله گفته شد را برای تمیز کردن سینک ظرفشویی می شناسید؟ خشنود می شویم آن ها را با ما نیز به اشتراک بگذارید!

توصیه آقای کاکاوند در مورد برق انداختن سینک ظرفشویی

اگر سینک شما دچار لکه های آهک شده است، می توانید از یک محلول سرکه و آب بهره ببرید. برای تهیه این محلول، یک فنجان سرکه را با دو فنجان آب مخلوط کنید و آن را روی سینک بمالید. اجازه دهید این محلول به مدت 30 دقیقه روی سینک بماند و سپس با یک اسفنج یا پارچه نرم، سینک را تمیز کنید.

اگر سینک شما دچار لکه های روغن و چربی شده است، می توانید از یک محلول جوش شیرین و آب بهره ببرید. برای تهیه این محلول، یک فنجان جوش شیرین را با دو فنجان آب مخلوط کنید و آن را روی سینک بمالید. اجازه دهید این محلول به مدت 30 دقیقه روی سینک بماند و سپس با یک اسفنج یا پارچه نرم، سینک را تمیز کنید.

منبع: آچاره

به "7 راهکار برای برق انداختن سینک ظرفشویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 راهکار برای برق انداختن سینک ظرفشویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید