ارتباط صنعت و دانشگاه نقش موثری در رشد و توسعه کشورها دارد

به گزارش دانلود باران، در دنیای امروز، ارتباط صنعت و دانشگاه نقش موثری در رشد و توسعه کشورها و حضور آن ها در جوامع بین المللی دارد. با توجه به رشد لحظه ای تکنولوژی و رقابت شدید بین کشورها در عرصه های مختلف مالی، سیاسی و اجتماعی، برخورداری از دانش روز و دستیابی به روش های نوین، برترین راه چاره برای گام برداشتن در راستا پیشرفت در زمینه های گوناگون، به خصوص در عرصه تکنولوژی محسوب می گردد.

ارتباط صنعت و دانشگاه نقش موثری در رشد و توسعه کشورها دارد

از ملزومات پیشرفت صنعت کشور بهره مندی از دانش روز و تجربه اساتید مجرب دانشگاهی است و در شرایط حال حاضر کشور این دو نهاد یعنی دانشگاه و صنعت لازم و ملزوم یکدیگرند و می توانند با همکاری و تعامل، گام های موثری را در شکوفایی مالی کشور بر دارند.

ارتباط صنعت و دانشگاه در هر کشوری می تواند تأثیری معین کننده در رشد مالی آنجا داشته باشد ولی امروزه متاسفانه فاصله قابل توجهی بین پتانسیلهای علمی کشور با نیازهای بخش صنعت وجود دارد که باید شکاف موجود با تعامل بیشتر صنایع و مراکز علمی و دانشگاهی پر گردد. در حال حاضر، دانشگاههای ما به طور عمده بر انتقال دانش تأکید دارند یعنی یکسری دانش را از کشورهای دیگر می گیرند و به دانشجو انتقال می دهند . جالب اینکه بسیاری از دانش های اخذ شده نیز بدون بومی شدن در اختیار دانشجویان قرار می گیرند!؛ این در حالی است که هر جامعه ای برای رسیدن به توسعه حقیقی و پایدار، نیازمند یک تعامل تعریف شده بین سه نهاد علمی، سیاسی و فنی دارد که در قالب دانشگاه ، دولت و صنعت شکل می گیرد.

در دنیای امروز، ارتباط صنعت و دانشگاه نقش موثری در رشد و توسعه کشورها و حضور آن ها در جوامع بین المللی دارد. با توجه به رشد لحظه ای تکنولوژی و رقابت شدید بین کشورها در عرصه های مختلف مالی، سیاسی و اجتماعی، برخورداری از دانش روز و دستیابی به روش های نوین، برترین راهکار برای گام برداشتن در جهت پیشرفت در زمینه های گوناگون، به خصوص در عرصه تکنولوژی محسوب می گردد.

برای رسیدن به چنین هدفی مهم است که مراکز علمی، صنعتگران و بنگاه های مالی کشور با یکدیگر تعامل داشته باشند. در واقع، می توانیم بگوییم اگر در یک جامعه توجهی به ارتباط صنعت و دانشگاه نگردد آن جامعه هیچ گاه جزو کشورهای پیشرفته و پیشرفته نخواهد نشد و در این راستا دفاتر تعامل صنعت و دانشگاه می توانند جهت رسیدن به این اهداف را هموارتر سازند.

اما دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان سومین دانشگاه کشور در منظره 10 ساله خود (1400-1409) با مشارکت استادان، کارکنان، دانشجویان و دانش ­آموختگان و دیگر ذی­نفعان، با توسعه مرزهای دانش، برخورداری از معروفیت علمی و اثرگذاری اجتماعی، نهادی است که مرجعیت علمی ملی و بین­ المللی دارد و با توجه به جایگاه بین المللی خود، یکی از مأموریت هایش حفظ جایگاه خود در عرصه های جهانی و افزایش سطح علمی اش بوده و کوشش نموده تا دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اساتید دانشگاه در کنار علم آموزی در عرصه صنعت و کارآفرینی نیز ایفای نقش کنند . در این دانشگاه سعی شده تا هزینه های حاصل از صرفه جویی در حوزه های مختلف، در امر صنعت و کارآفرینی مصرف گردد تا شاهد پیشرفت دانشگاه در این راستا باشیم.

بیش از 4 سال از افتتاح اولین دفتر تعامل صنعت و دانشگاه کشور در دانشگاه فردوسی مشهد می گذرد و می توان گفت از ملزومات پیشرفت صنعت کشور، بهره مندی از دانش روز و اساتید مجرب دانشگاهی است و با توجه به اینکه این دو نهاد به یکدیگر نیازمند هستند، ضروری است برای حل مسائل یکدیگر از تجربیات هم استفاده کنند، استفاده از دستاوردهای دانشگاه برای توسعه صنعت و ایجاد نمایشگاه برای ارائه توانمندی های صنعت و مسائل آن جهت رفع شدن به وسیله مجامع دانشگاهی از مهمترین اهداف ایجاد این دفتر محسوب می گردد، در عین حال، تعامل صنعت و دانشگاه، حرکت به سمت تجاری سازی ایده های دانشگاهی، افزایش کمی و کیفی نمایش دانشجویان از صنعت و صنعتگران، تعریف مسائل صنعت در قالب انتها نامه ها و اشتغال زایی برای دانشجویان و دانش آموختگان و تأمین نیروی متخصص برای صنعت نیز، از دیگر اهداف قابل ذکر در این زمینه است.

*کارشناس مالی

منبع: خبرگزاری پانا

به "ارتباط صنعت و دانشگاه نقش موثری در رشد و توسعه کشورها دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط صنعت و دانشگاه نقش موثری در رشد و توسعه کشورها دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید