رابطه رشد بورس و تورم رد شد

به گزارش دانلود باران، مرکز پژوهش های مجلس با انتشار گزارشی درباره تحولات پولی و بی ثباتی در قیمت کالاها، خدمات و دارایی ها در امسال، به آنالیز رابطه رشد بورس و افزایش تورم پرداخت.

رابطه رشد بورس و تورم رد شد

در گزارش بازوی کارشناسی مجلس با اشاره به اینکه پس از رشد شاخص های مربوط به بازار سرمایه در ماه های اخیر، یک نگرانی ایجاد شده است مبنی بر اینکه رشد شاخص های بازار سرمایه در نهایت منجر به ایجاد تورم و افزایش شاخص قیمت مصرف کننده خواهد شد، آمده است: اثبات این ادعا و نگرانی نیازمند استفاده از مدل های اقتصادسنجی برای مشخص جهت علیت و تفکیک سهم عوامل مختلف (عرضه رشد پول و…) مؤثر بر سطح عمومی قیمت هاست، در این خصوص باید توجه داشت چنین مطالعاتی تا به امروز صورت نگرفته و نگرانی های یاد شده از حیث علمی اثبات نشده است.

گذشته از این، سازوکار قابل قبولی برای تبیین این رابطه على (تاثیر رشد شاخص های بازار سرمایه بر تورم) قابل تصور نیست و ادبیات و نظریات مالی نیز (براساس جستجو های اجرا شده) وجود چنین رابطه علی را تبیین ننموده اند. اتفاقا توجه به این مطلب که بازار سرمایه یک بازی جمع - صفر است و در نهایت تأثیری بر متغیر های بنیادین موجد تورم (پول و شبه پول) ندارد، می تواند نفی کننده چنین رابطه علّی باشد.

به عبارت روشن تر، اگر قیمت یک سهم رشد 200 درصدی را در یک روز تجربه کند با خرید این سهم، معادل قیمت سهام از سپرده خریدار کسر و به سپرده فروشنده آن افزوده خواهد شد و حجم پول و نقدینگی در اقتصاد تغییری نخواهد کرد. در صورتی که فروشنده سهام مبلغ دریافتی از خریدار را از بازار سهام خارج نموده و صرف خرید کالا یا خدمات نماید باز هم تقاضای کل بازار کالا ها و خدمات تغییری نخواهد کرد، زیرا قدرت خرید خریدار سهام در بازار کالا ها و خدمات کم شده است. در صورتی که فروشنده سهام مجددا سهام دیگری خریداری نماید و خروج پول از بازار سهام اتفاق نیفتد که اساسا موضوع سرایت قدرت خرید به بازار کالا و خدمات منتفی است.

ذکر این نکته لازم است که عدم اثرگذاری رشد بازار سرمایه بر تورم به این معنا نیست که تغییر و تحولات ورود یا خروج نقدینگی به بازار سرمایه که منبعث از رشد با رکود بازار سرمایه است، بر بی ثباتی قیمت ها و هجوم به بازار دارایی ها (طلا، خودرو، مسکن، ارز و…) و ایجاد التهاب های کوتاه مدت در این بازار ها بی تاثیر است.

منبع: اقتصاد24

منبع: تجارت نیوز

به "رابطه رشد بورس و تورم رد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه رشد بورس و تورم رد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید