طرز تهیه پنیر خانگی با قرص پنیر به روشی ساده و حرفه ای

به گزارش دانلود باران، اگر عاشق پنیر باشید حتما از تهیه پنیر خانگی هم لذت می برید. درست کردن پنیر در خانه، مخصوصا با استفاده از قرص پنیر ساده و ارزان است و از میان همه روش های تهیه پنیر، روش درست کردن پنیر خانگی با قرص پنیر بازدهی بالاتری دارد.

طرز تهیه پنیر خانگی با قرص پنیر به روشی ساده و حرفه ای

با استفاده از قرص های مخصوصی که می توانید از داروخانه ها تهیه کنید می توانید همواره مقدار زیادی پنیر درست کنید. طرز تهیه پنیر خانگی با قرص پنیر ابدا سخت و عجیب نیست؛ ما ترفندهای لازم را به شما آموزش می دهیم، پس نگران نباشید.

مواد لازم برای تهیه پنیر با قرص پنیر

  • شیر دو لیتر
  • قرص پنیر یک چهارم قرص
  • آب چهار قاشق غذاخوری
  • نمک به مقدار لازم

طرز تهیه پنیر خانگی با قرص پنیر

مرحله اول

گرم کردن شیر اولین قدم برای تهیه پنیر خوشمزه خانگی است. پس شیر را در ظرف استیل ریخته و آن را روی حرارت کم قرار دهید تا گرم گردد ولی مراقب باشید که حرارت دادن را بیش از مقدار ادامه ندهید و شیر نجوشد.

مرحله دوم

در این مرحله از درست کردن پنیر با قرص باید آب، نمک و قرص پنیر را درون یک ظرف استیل دیگر بریزید و اجازه دهید تا قرص در آب حل گردد.

مرحله سوم

وقتی حرارت شیر باید به حدود 40 درجه سانتی گراد رسید یعنی انگشت دستتان کمی گرما را احساس کند شیر را هم بزنید تا دمای آن در همه جای شیر یکسان گردد و سپس گاز را خاموش کنید.

مرحله چهارم

مایه پنیر آماده شده را به اضافه نموده و هم بزنید. سپس در ظرف را کنار بگذارید، روی آن را بپوشانید و در یک محل گرم قرار دهید. بعد از یک ساعت روی دلمه های تشکیل شده را برش بزنید و دوباره روی ظرف را بپوشانید.

مرحله پنجم

وقتی برش ها جمع شد و روی آن ها آب زرد رنگی ایجاد شد، پارچه نازکی را درون آبکش قرار داده و دلمه ها را به آرامی در آن بریزید. سپس پارچه را دور دلمه ها گره بزنید.

مرحله ششم

جسم سنگینی را به مدت یکی دو ساعت روی پنیر قرار دهید تا آب آن کاملا خارج گردد. می توانید حجم پنیر را در جریان خارج شدن آب چک کنید تا بیش از مقدار کم آب و پودری نگردد. مقدار آبی که از پنیر خارج می گردد، بستگی به سنگینی جسمی دارد که روی آن قرار داده اید .

مرحله هفتم

وقتی آب پنیر به خوبی گرفته شد و انسجام لازم را پیدا کرد، پنیر را برش زده و در آب نمک نگهداری کنید .

مایه پنیر چیست؟

مایه پنیر (Rennet) از یک ماده آلی حاوی آنزیم رنین به دست می آید. عمدتا مایه پنیر در پوشش معده چهارم بزهای جوان، گوساله ها و بره ها یافت می گردد. فراوری این مایه تنها زمانی در این حیوانات اتفاق می افتد که رژیم اصلی آنها فقط شیر باشد. هنگامی که آنها آغاز به خوردن علف می نمایند دیگر این آنزیم در بدنشان فراوری نمی گردد. به همین علت است که در معده حیوانات جوان مصرف نماینده شیر این ماده یافت می گردد.

اما فقط حیوانات نیستند که این جزء را دارند. گیاهانی مانند خار مریم، کنگر فرنگی و گزنه هم حاوی نوعی آنزیم هستند. اینها اغلب برای تهیه پنیرهای گیاهی استفاده می شوند و بسیاری از آنها به طور سنتی انتخاب پنیرسازان در مناطقی از اسپانیا و پرتغال هستند.

از بین دو مایه پنیر، مایه پنیر مشتق شده از حیوانات برای پنیرهای کهنه بهتر است چون ماندگاری بیشتری دارد. مایه پنیر گیاهی در صورتی که برای مدت طولانی کهنه گردد، می تواند عنصر تلخی را به محصول اضافه کند و بیشتر پنیرهای گیاهی باید سریع مصرف شوند.

تاریخچه مایه پنیر

احتمال داده می گردد که مردم باستان اولین بار مایه پنیر را با ذخیره شیر تازه در کیسه ای که از معده یک حیوان جوان مانند بره یا گوساله درست و کشف نموده باشند و رویحه ماجراجوی آنها ادامه داشت تا آنها متوجه شدند که چیزی در لایه داخلی معده چهارم حیوانات شیرخوار باعث شبیه کشک شدن می گردد و به این ترتیب آغاز به استفاده از این ماده به نام مایه پنیر کردند.

قرص پنیر چیست؟

در بیشتر پنیرسازی ها، مایه پنیر به صورت مایع یا خمیری به شیر اضافه می گردد. روش های مدرن بعلاوه مایه پنیر را در کاربردهای قرصی و پودری ترکیب می نمایند، روشی که اجازه می دهد این ماده برای مدت طولانی تری در آب وهوای گرم تر ذخیره گردد.

اما در این میان قرص مایه پنیر یکی از گزینه های مناسب برای مایه زدن پنیر است.

آیا پنیر بدون مایه پنیر درست می گردد؟

بله! پنیرهای مختلفی وجود دارد که می توانید بدون مایه پنیر درست کنید. تقریبا هر پنیری را می توان با استفاده از مایه پنیر بهبود بخشید، اما این همواره یک ضرورت قطعی نیست. می توان پنیر خانگی را با ماست، سرکه و آبلیمو هم تهیه کرد.

علت نگرفتن پنیر با قرص پنیر چیست؟

اگر بعد از اضافه کردن قرص پنیر به شیر، شیر دلمه نگرفت احتمالا یا قرصی که خریدید تاریخ گذشته بوده است یا حتی شیری که استفاده کردید خیلی تاریخ گذشته است، بنابراین با تغییر قرص مایه پنیر و شیر و احتمالا افزایش زمان جوشاندن شیر این مشکل در درست کردن پنیر در دفعات بعدی حل خواهد شد.

منبع: کتاب کاله

به "طرز تهیه پنیر خانگی با قرص پنیر به روشی ساده و حرفه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه پنیر خانگی با قرص پنیر به روشی ساده و حرفه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید